Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hastane kampüsleri

İlk kez 2010 yılında Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun tarafından dile getirilen, tüm hastaneleri bir araya toplayan kentsel dönüşüm projesidir.


Hastane kampüsleri nasıl olacak?


Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, 2010 yılında birçok hastane açılacağını açıkladı. Hastanelerin bir arada, kampüs hastanelerde toplanması planlandı. İlk çalışmaların ise İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Erzurum, Adana, Mersin, Antalya ve Kayseri gibi şehirlerde başlayacağı açıklandı.


Hastane kampüsleri

Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun


Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, hastane kampüsleri hakkında neler söyledi?


Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, hastane kampüsleri hakkında şöyle konuştu:


“Hastane kampüsleri projesi, Kayseri’deki bütün hastanelerin ihtiyacını karşılayacak bir yatırım olacak. İçinde bin yataklı bir genel hastane yer alacak. Bunun içinde de çocuk, kardiyovasküler, onkoloji gibi 50-100 yataklı dal birimleri, rehabilitasyon ve psikiyatri hastaneleri bulunacak.


Bu kampüsleri birbirinin simetriği olarak planlıyoruz. İçlerinde 6 genel hastane, rehabilitasyon ve psikiyatri hastaneleri, araştırma ve eğitim merkezleri, sağlık bilimleri üniversitesi için alanlar olacak. Sağlık Bilimleri Üniversitesinde sağlık alanında eğitim verilecek tıp, eczacılık, hemşirelik ve diş hekimliği fakülteleri bulunacak.

Şehir merkezinde hastanemiz kalmayacak, hepsini oralara taşıyacağız. Şehir içindeki trafik ve yoğunluktan kurtararak sağlık hizmetlerini daha verimli olacağını düşündüğümüz bu alanlara alacağız. Şehir merkezlerinde 1-2 acil istasyon, semt poliklinikleri kalacak.”


Hastane kampüsü projeleri nelerdir?

Hastane kampüsleri


1.Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yıkılıp yeniden yapılması planlandı. Yıllık 1 milyon 500 bin ayakta ve 50 bin yatan hastaya hizmet  verme kapasitesine sahip olacak hastane ihalesi 2013 yılında gerçekleşti.


Hastane kampüsleri


2.Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ise İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi,  İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi  kapsamında yıkıp yeniden inşa etmesi açıklandı. 2013 Ocak ayında imzalanan sözleşmeler neticesinde, en kısa sürede yıkım işlemlerinin başlanması bekleniyor.Hastane kampüsleri


3.Bayraklı’da yapılması planlanan hastane kampüsü, 1.400 yataklı bölge hastanesi, 1.100 yataklı onkoloji hastanesi, 1.300 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi, 1.200 yataklı kalp damar hastalıkları hastanesi, 1.200 yataklı psikiyatri hastanesi, 1.100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi, 1.150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi olarak planlandı.4.Tepecik’de yer alan hastane ise 1.600 yataklı Tepecik Hastanesi, 1.350 yataklı Göğüs Hastanesi, 1.200 yataklı Kadın Doğum Hastanesi, 1.200 yataklı Çocuk Hastanesi, 1 adet Ortak Poliklinik Binası, Ortak Ameliyathane ve Yoğun Bakım Binası, KVC Hastanesi olarak meydana gelmesi düşünüldü.


Hastane kampüslerinin özellikleri nasıl olacak?


Yeni yapılacak olan hastane kampüsleri, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan nitelikli hasta yatağı tanımına uygun olarak içinde tuvaleti, banyosu, en fazla iki hasta yatağı, televizyonu, telefonu, yemek masası, etajeri ve yatılabilen refakatçi koltuğu olacak.


Deprem sonrası kesintisiz hizmet verebilecek şekilde tasarlanan hastane kampüsleri, sismik yalıtımlı olarak yapılacak.


Depremden Bağımsız Bina adı verilen ve Japonya gibi ülkelerde kullanılan yeni teknoloji ile inşa edilecek olan hastane kampüslerinde yer alacak oda özellikleri ise şöyle:


-Servisteki hasta odalarının yarısı tek, yarısı çift kişilik olacak,

-Hasta odaları yaklaşık 35 metrekare olacak,

-Hastane kapasitesi yıllık 1 milyon 500 bin ayakta ve 50 bin yatan hasta olacak,


Yapım aşamasında olan hastane kampüsleri hangileridir?


Türkiye genelinde 44 bin 635 yatak kapasiteli şehir hastanelerinin 18'inin proje onayını Yüksek Planlama Kurulu'ndan aldı. Yapım aşamasında olan hastane kampüsleri ise şöyle:


1.584 yataklı Kayseri Şehir Hastanesi, 3 bin 566 yataklı Ankara Etlik Şehir Hastanesi, 3 bin 660 yataklı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, 1040 yataklı Elazığ Şehir Hastanesi ihaleleri bitti. 2 bin 680 yataklı İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi ile 475 Yozgat Hastanesi, 560 yataklı Manisa Şehir Hastanesi, 840 yataklı Konya Şehir Hastanesi, 1250 yataklı Mersin Şehir Hastanesi.Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura