Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hayri İnönü kimdir?

Hayri İnönü, 4 Mayıs 1954’de 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ilk torunu olarak İstanbul’da doğdu. Annesi ve babası Engin ve Ömer İnönü’dür. Kardeşi Eren İnönü 1956 yılında doğdu..


4 Mayıs 1954’de 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ilk torunu olarak İstanbul’da doğdu. Annesi ve babası Engin ve Ömer İnönü’dür. Kardeşi Eren İnönü 1956 yılında doğdu.


1965’de Maçka İlkokulu’nu, 1972’de Alman Lisesi’ni , 1977’de Mannheim Üniversitesi’ni (Almanya) Yüksek İşletmeci olarak bitirdi. 1985’de Harvard Üniversitesi (ABD) Yatırım Değerlendirmesi ve Yönetimi Sertifika Programını tamamladı.


1982 yılında Nazlı Kadirbeyoğlu ile evlendi. Eşi Doç. Dr. Nazlı İnönü İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Mantık Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisidir. Üç oğlu vardır. Oğullarından makine mühendisi olan 1986 doğumlu Mehmet İnönü ile elektrik mühendisi olan 1987 doğumlu Murat İnönü çalışmaktadır. Üçüncü oğlu 1992 doğumlu Münci İnönü ise makina mühendisliği eğitimi almaktadır.


İş hayatına Frankfurt’ta Metallgesellschaft AG de başladı. Ardından İstanbul’da Etmaş Siemens AŞ. Kadirbeyoğlu İnşaat AŞ. Deha AŞ. Kemer Yapı ve Turizm AŞ. Garanti Balfour Beatty AŞ. Beko Elektronik AŞ. ve Arçelik AŞ’de çalıştı.


2009 Yerel Seçimlerinde kontenjan adayı olarak Şişli Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliklerine seçildi.


İnönü Vakfı ve Sevinç Erdal İnönü Vakfı kurucu üyesidir.


İyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.