Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hazır kira beyanname sistemi hata veriyorsa ne olur?

Kira beyanını internetten vermek isteyen mükellefler bazen sistemde sorun yaşayabiliyor. Peki, hazır kira beyanname sistemi hata veriyorsa ne olur?


Kira beyanını internetten vermek isteyen mükellefler bazen sistemde sorun yaşayabiliyor. Hazır kira beyanname sisteminde karşılaşılan sorunlar ve yanıtları, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından şu şekilde açıklanıyor.


1. Kimlik bilgilerim ile sisteme girmeye çalışıyorum, fakat her seferinde "Girdiğiniz bilgiler doğrulanamadı. Lütfen bilgilerinizi kontrol ediniz." hatasını alıyorum. Ne yapmalıyım?


Anne kızlık soyadınızı büyük harflerle girmeye çalışın.

Evli bayanlarda anne kızlık soyadı alanına kendi kızlık soyadlarını değil annelerinin kızlık soyadlarının girildiğine emin olun.


Evli bayanlar yakın T.C. alanına sadece eşi ve çocuklarının T.C. kimlik numaralarını girebilirler.

Bekarlar yakın T.C. kimlik numarası alanına sadece anne ve babalarının T.C. kimlik numaralarını girebilirler.


2. Sisteme girmeye çalışırken "Hesabınız kilitli durumdadır. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz." hatasını alıyorum. Ne yapmalıyım?


Bilgilerinizi 5 kere hatalı girmeniz durumunda hesabınız 30 dk boyunca kilitli kalır. 30 dk sonra tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.


3. "2013 BEYANNAME DOLDUR" menüsüne tıkladığımda "2013 yılı Kirabeyannamesi onaylandığı için tekrar giriş yapamazsınız." hatasını alıyorum. Ne yapmalıyım?


Beyannameyi daha önce doldurup onayla ve gönder dediğiniz için bu mesajı alıyorsunuz. Beyannamenizle ilgili sonuç bilgilerine "BEYANNAMELERİM" menü adımını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Beyannameniz başarıyla onaylandıysa - Beyanname görüntüle ve - Tahakkuk görüntüle düğmeleri gelir.

Onaylama aşamasında bir hata almanız durumunda beyanname hata mesajlarının açıklamalarına bakınız.


4. "2013 BEYANNAME DOLDUR" menüsüne tıkladığımda "Mükellefe 2013 yılı için GMSİ Beyannamesi düzenlenemez." hatasını neden alıyorum.


Başka bir vergi türünden mükellefiyetiniz bulunduğundan bu Sistemden beyanname veremezsiniz. Yıllık Gelir Vergisinden veya Basit Usulden mükellefiyetiniz varsa Yıllık Gelir Vergisi beyannamesi vermelisiniz.

Başka bir vergi türünden mükellefiyetiniz olmadığı halde bu mesajı alıyorsanız bağlı olduğunuz vergi daireniz sicil servisi ile irtibata geçiniz.


5. Beyannameyi onayla ve gönder düğmesini tıkladığımda "TOPLAM VERGİ KESİNTİSİ(Hisseye düşen) kesintiler tablosundaki kesinti tutarları toplamına eşit olmalıdır." uyarısını neden alıyorum?


KİRA GELİRLERİNİZ VE BU GELİRLERİ ELDE ETTİĞİNİZ GAYRİMENKUL BİLGİLERİNİZ bölümündeki işyeri kesinti tutarları ile GELİR VERGİSİ KESİNTİ BİLGİLERİ bölümündeki kesinti tutarları eşit olmalıdır.


KİRA GELİRLERİNİZ VE BU GELİRLERİ ELDE ETTİĞİNİZ GAYRİMENKUL BİLGİLERİNİZ bölümünde işyeri beyanınız yoksa GELİR VERGİSİ KESİNTİ BİLGİLERİ bölümündeki kesintileri silmeniz gerekmektedir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com
Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları