Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haziran ayı kira artış oranları yarın açıklanacak!

Gayrimenkul kiralamalarında imzalanan kira sözleşmesinin senelik olarak uzaması halinde kiracıya zam yapılıyor. Haziran ayı kira artış oranları yarın açıklanacak..


Gayrimenkul kiralamalarında imzalanan kira sözleşmesinin senelik olarak uzaması halinde kiracıya zam yapılıyor.


Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Buna göre, geçtiğimiz sene Haziran ayında imzalanan kira sözleşmeleri bu sene feshedilmemesi halinde yenilenmiş oluyor. 


Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre, turt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,52 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,47 artış gösterdi. Buna göre Mayıs ayında yüzde 5,47 oranında zam yapıldı.Haziran ayı kira artış oranları yarın açıklanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com