Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri görücüye çıktı!

HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri görücüye çıktı. HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri'nin tanıtım toplantısı bugün Swissotel The Bosphorus'ta yapıldı..


HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri'nin tanıtım toplantısı bugün Swissotel The Bosphorus'ta yapıldı. Toplantıya Avendelle CEO'su Terry Hubbard, Etra Holding CEO'su Emrah Çağlayan, Etra Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, Acıbadem Mobil Genel Müdürü Rasim Topuz katılım gösterdi.


Herkesin hayali olan aktif, sosyal, dostlarla dolu ve sağlık endişesi olmayan bir emeklilik dönemi, kapılarını ilk olarak İstanbul’da açacak olan HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri ile gerçeğe dönüşüyor.  


Aktif, sağlıklı ve doğal yaşamı bir araya getiren HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri’nin sakinleri, meyve ve sebzeleri dalından koparacak, müzikten resme hep erteledikleri hobilerini gerçekleştirecek, yenilenme merkezinde yorgunluklarını atarak rahatlayabilecek. Sağlık açısından her türlü detayın düşünüldüğü HerDem’de, Acıbadem kalitesiyle 7/24 kesintisiz sağlık hizmeti de sunuluyor. 614 haneye sahip olacak HerDem’de büyüklerimiz keyifli, aktif ve güvenli bir emeklilik yaşamı sürebilecek.


Ercan Uyan: “Artık büyüklerimiz için gözümüz arkada kalmayacak.”


Etra Holding öncülüğünde hayata geçirilen HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri, gerek yatay mimarisi gerekse içeriği ve sunduğu hizmetler ile Türkiye’de ilk olurken, dünyada ise sayılı örnekler arasında bulunuyor. 


Etra Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, yaşlanan nüfusun hayat standartlarına ve yaşam alanlarına yönelik belirgin bazı beklentilerinin giderek daha yoğun bir şekilde oluştuğunu ifade ederek, “Büyüklerimiz bizim baş tacımız, onlar için ne yapsak az. Onların rahatı ve mutluluğu hepimiz için çok önemli.  Anne  babalarınız  için  ne  istersiniz  diye  sorsalar herhalde hepimiz ‘sıhhat ve afiyet’ dileriz. İşte Herdem Sağlıklı Yaşam Köyleri’nde, büyüklerimiz sosyal bir ortamda bulunacak, yeşillikler içinde yaşayacak, her türlü aktiviteden faydalanacak ve sağlıkları sürekli uzmanların kontrolünde olacak. Yani kısaca sıhhat ve afiyette olmaları sağlanacaktır. HerDem’i oluştururken yola bu amaçla çıktık. Sağlık ve hizmet sektöründe yepyeni bir kategori başlatıyoruz ve bu nedenle üstlendiğimiz bir sorumluluk var. Hedeflerimizi HerDem bünyesinde en kaliteli hizmeti, en güvenli ve en renkli yaşam alanını sunmak üzerine oluşturduk. HerDem’in bu alanda çok önemli bir ilk adım olacağına inanıyoruz” dedi.


Türkiye’de yaşlı nüfus olarak tanımlanan 65 yaş ve üzeri kişilerin toplam nüfusun yüzde 8,7’sine tekabül ettiğini söyleyen Ercan Uyan, “Bu oranın 2040 yılında yüzde 16,3 olması öngörülüyor. Kısacası nüfusumuzun giderek yaşlandığını da dikkate almamız gerekiyor. Ancak özellikle şehir hayatında büyüklerimizin çocuklarıyla bir arada yaşaması ve onlardan destek alması her zaman mümkün olmayabiliyor. Sabah herkes işe gidince büyükler evde tek başlarına kalıyor, sosyal aktivitelere fırsat bulamıyor ya da bir sağlık problemi yaşadıklarında, yalnız oldukları için endişe duyabiliyorlar. Tüm bunlar bizleri, büyüklerimizin keyifle ve güvenle yaşayabileceği, sağlıklarının kontrol altında olduğu, doğal ve aktif bir yaşam sunmaya sevk etti” diye konuştu.


Ercan Uyan, günümüzde emeklilik yaşı yasal olarak 63 - 65 olarak düzenlense de, bugün için ortalamada 55 yaşında emekli olmuş büyük bir kitlenin varlığından söz etmenin mümkün olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “TÜİK verilerine göre Türkiye’de 1960 yılında ortalama insan ömrü 50 iken, gelişen tedavi ve imkanlar neticesinde 2015 yılında ortalama insan ömrü 78’e çıkmış bulunuyor. 2023 yılında ise 80 yaşının üstüne çıkacağı öngörülüyor. Günümüzde ortalama insan ömrü 80’e dayanırken, 55 yaşında emekli olmuş bir kitle bulunuyor. Eğitim hayatı sonrası yaşadığı ömrün nerdeyse üçte birinden söz ediyoruz. Ülkemizde bu koca 25 yıl için geliştirilmiş çözümlere baktığımızda karşımıza sınırlı sayıda huzurevleri, yaşlı bakım ve destek üniteleri gibi bu kitlenin çok da istemediği çözümler çıkıyor. Dünyaya baktığımızda ise özellikle Amerika’da öncelikli olarak yaşlılar için sosyal ve aktif bir yaşam konseptinin geliştirildiğini gördük. Bizim de isteğimiz bu yöndeydi ve bu doğrultuda ilerleyerek HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri’ni oluşturduk.”


HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri’nin ilki İstanbul’un Silivri ilçesinin Selimpaşa Ortaköy beldesinde yer alıyor. Burası günlük olarak yapılan hava ölçümlerine göre İstanbul’un en temiz bölgelerinden biri. Öte yandan uluslararası hava ölçüm değerlerinde kabul edilen temizlik sınırı pm2.5 ölçüm endeksine göre 50 birimken, Ortaköy’de bu değer, havanın en kirli olduğu Şubat ayında bile 39 olarak tespit edildi*. TEM ve E5 otoyollarının kesiştiği noktada bulunan Selimpaşa ulaşım anlamında da çok avantajlı bir konuma sahip. Birkaç yıl içerisinde tamamlanacak olan 3. Çevreyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu da Silivri’de kesişecek. Böylece dört ana aksla şehir merkezine 30 - 40 dakika içerisinde ulaşım sağlanmış olacak.


Büyüklerimizin sağlık ihtiyaçlarına Acıbadem kalitesiyle çözüm üretilecek 

HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri’nin sağlık yönetimindeki çözüm ortaklığını ise Acıbadem Sağlık Grubu üstleniyor. HerDem sakinleri için özel bir çalışma yaptıklarını dile getiren Acıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Rasim Topuz, “Büyüklerimizin ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini uzman ekibimiz ile temin edeceğiz. HerDem bünyesinde doktor ve hemşirelerin 7/24 hizmete hazır olduğu bir sistem oluşturduk. HerDem sakinleri istediklerinde, Acıbadem Mobil tarafından özel olarak geliştirilen, akıllı bileklik, medikal takip sistemi ve dijital sağlık sistemlerini arkasında medikal koçluk hizmetini alarak da kullanılabilecekler.  Ayrıca HerDem’deki büyüklerimizin yakınlarına özel mobil bir uygulama da hayata geçirildi; bu uygulama ile dijital platformda büyüklerinin sağlıklarına dair her türlü bilgiye ulaşabilecekler. Yaşlı ve kronik hasta bakımı konusunda hizmetler geliştiren ve sunan Acıbadem Mobil Sağlık olarak, HerDem’de de 7 gün 24 saat boyunca, acil ihtiyaçlardan rutin kontrollere kadar her daim büyüklerimizin yanında olacağız” diye konuştu.Fiyatlar 286 bin TL'den başlıyor

Silivri’de hayata geçirilen HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü’nde her konakta 14 bağımsız hane ve 100 metrekare iç avlu yer alıyor. Brüt 60 metrekare olan bağımsız haneler, 1 oda, 1 yaşam alanı (Salon + mutfak), 1 banyodan ve 1 balkon / terastan meydana geliyor. Satın alma fiyatları 286 bin TL’den (KDV dahil, tapu, noter masrafları ve abonmanlık hariç) başlamakta ve şerefiyesine göre değişiyor. Her hane 7/24 sağlık hizmetinden ve genel ev temizliği paketinden aylık 550 TL (2018 fiyatları, her yıl TEFE - TÜFE artışlı) karşılığında faydalanabiliyor.


Satın almadan konaklama yapmak isteyen misafirlerimiz yemek hariç, sağlık ve temizlik paketi dahil, kişi başı aylık 4 bin 500 TL + KDV (2018 fiyatları, her yıl TEFE - TÜFE artışlı) ücretle köyümüzde konaklayabiliyor.


-Evler eksiksiz mobilyalı ve aksesuarlı teslim edilecek.

-Her hanenin tahsisli kendine ait hobi bahçesi bulunuyor.

-Her konak yaz kış üstü açılır cam tavanlı iç avluya sahip. İç avlular dahi mobilyalı ve televizyonlu olarak kullanıma hazır.Web: http://herdemsyk.com/