Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İkinci el konut fiyatları nasıl belirlenir?

Gayrimenkul Uzmanı Candan Kılıç 2. el konut satışında daire fiyatının nasıl belirlendiğini kaleme aldı. İşte o yazı...


Gayrimenkul Uzmanı Candan Kılıç 2. el konut satışında daire fiyatının nasıl belirlendiğini kaleme aldı. İşte o yazı...

2. el konut satışında daire sahipleri dairelerinin satış rakamını belirlerken birçok unsuru göz önünde bulundurması gerekir. Konutu aldığı fiyat, ne kadar süre sonra sattığı, lokasyonun gelişimi, çevredeki diğer konut fiyatları ve satış için talep edilen süre. 

Alıcılar alacakları konut ile ilgili bölgedeki fiyat, proje, daire özellikleri, daire görseli gibi neredeyse tüm konular hakkındaki araştırmalarını ikinci el konut ilanlarının yer aldığı internet sayfaları üzerinden gerçekleştiriyor. Kısa sürede çok fazla bilgiyi hatta uzmanından öğrenme kolaylığı da sağlıyor. 
 
Daire sahipleri özellikle son zamanlarda konutun satış rakamının belirlenmesinde 2. el konut satış internet sitelerini, aldıkları ve sattıkları dönemdeki dolar kuru karşılaştırmasını dikkate alıyorlar. Sadece bir kaç emlak danışmanının ya da daire sahibinin verdiği ilandaki fiyatı baz alarak satış rakamı belirleniyor.  Bununla beraber dairenin alındığı tarihteki dolaraltın karşılığı ne kadar ise aynı miktarı hatta daha fazlası talep ediliyor. 

Konut faiz oranlarının kısa vadede çok yükselmesi ve daha önemlisi dünya çapında yaşanan ekonomik istikrarsızlık nedeniyle yerli alıcı nispeten çekimser. Yabancı alıcının alım yapması daha önceden dolar kuruna göre şekilleniyorken şimdilerde sınır kapılarının açık olmasına göre ilerleyebiliyor. Ülke ekonomisi, TL’nin dolar karşısındaki seyri göz önünde bulundurulduğunda bu beklentiye girmek sadece dairenin satış sürecini uzatacaktır. 

Bir konutun değerini, en doğru pazarlama ile kime ve ne kadar sürede satılabileceğini en iyi ölçebilecek kişi o bölgeye çalışan emlak danışmanıdır. Daire sahibi işinde uzman ve profesyonel bir markaya ile birlikte çalışarak beklentisini karşılayabilecek en iyi rakama kısa vadede satabilir. Üstelik satış prosedürleriyle de uğraşmayacaktır.