Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İkitelli Şehir Hastanesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 16 Şubat 2014 Pazar günü temeli atılan projedir. İkitelli Şehir Hastanesi, 789 bin 31 metrekare alan üzerine kurulacak, toplam 2 bin 682 yatak kapasiteli 8 hastaneyi bünyesinde barındıracak... Peki İkitelli Şehir Hastanesi Kampüsü'nde hangi hastaneler olacak? İşte detaylar...İkitelli Şehir Hastanesi


İkitelli Şehir Hastanesi Kampüsü'nde hangi hastaneler olacak?


Sağlık Bakanlığı’nın 22 ilde kurmayı planladığı sağlık kampüslerinden biri olan İkitelli Şehir Hastanesi projesinin temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 16 Şubat 2014 Pazar günü saat 13:30’da atılacak. 


İkitelli Şehir Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın 29 sağlık bölgesine hizmet vermek üzere 22 ilde farklı büyüklük ve kapasitelerde 30 Sağlık Kampüsü kurmayı planladığı projenin bir parçası. İkitelli Şehir Hastanesi hangi bölgelere hizmet verecek?


Bakanlığın projesinde şimdiye kadar, şu anda farklı planlama aşamasında olan 20 Sağlık Kampüsü projesi önerildi. İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü Projesi, bu 20 projeden biri olup, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel Ortaklığı modeli ile gerçekleştirilecek ve 29. sağlık bölgesini oluşturan İstanbul’un Büyükçekmece, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Başakşehir, Silivri, Çatalca Esenyurt ve Avcılar ilçelerine hizmet verecektir.İkitelli Şehir Hastanesi için hangi şirket kuruldu?


İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü Yapım İşleri ile Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ihale açılmış; bu ihaleyi Emsaş İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş. (“EMSAŞ”), Sürat Bilişim Teknolojileri Sanayi Ticaret A.Ş. (“SÜRAT”) ve Sağlık Kentleri İnşaat Ticaret ve Hizmet Yönetimleri A.Ş. (PBK Architects Inc., Ascension Group Architects L.P., Allen Shariff Corporation, Meinhardt Group Pte. Ltd., May Eczanesi, Forcimsa Empresa Constructora, S.A., Consortio Intenational Engineering Consultants and Şahin Tıp Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti ortaklığı) tarafından kurulmuş olan konsorsiyum kazanmış ve bu firmalar tarafından özel amaçlı şirket olan IHIC İstanbul İkitelli Uluslararası Sağlık Hizmetleri Yatırım ve İşletme A.Ş. (IHIC) kurulmuştur. İkitelli Şehir Hastanesi için imzalar ne zaman atıldı?


Proje ile ilgili olarak IHIC ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 25 Mart 2013’te anlaşma imzalanmıştır. T.C. Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşmaya göre IHIC, 28 yıllık proje süresi boyunca detaylı tasarım, inşaat, ekipmanların tedariği, finansman ve Entegre Sağlık Kampüsünün bakım işlerinden sorumlu olacak olup, sağlık hizmetlerinin sunulması T.C. Sağlık Bakanlığı'nın sorumluluğunda olacaktır. 28 yıllık proje süresi sonunda Entegre Sağlık Kampüsü T.C. Sağlık Bakanlığı’na devredilecektir. Proje, İstanbul ilinin Başakşehir ilçesinde yer almakta olup toplam 789.031 m2 alanı kaplamaktadır. İkitelli Şehir Hastanesi projesinde hangi hastaneler yer alacak?


Proje, toplam 2.682 yatak kapasiteli sekiz farklı hastaneyi kapsayan bir entegre sağlık kampüsü  projesidir. Bu hastaneler: 


- 443 yatak kapasiteli Genel Hastane 


- 451 yatak kapasiteli Çocuk Hastanesi 


- 451 yatak kapasiteli Kadın Doğum Hastanesi 


- 359 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanesi 


- 347 yatak kapasiteli Nörolojik ve Ortopedik Bilimler Hastanesi 


- 303 yatak kapasiteli Kalp Hastalıkları Hastanesi 


- 128 yatak kapasiteli Psikiyatri Hastanesi 


- 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’dir. İkitelli Şehir Hastanesi inşa planı nedir?


Sağlık kampüsü arasından geçen bir yolla ayrılan iki kısımdan oluşacaktır. Proje sahasının kuzey kısmında altı hastane binası, bir teşhis ve tedavi kütlesi, bir teknik merkez binası, idari bölüm ve konferans salonları bulunacaktır. Bu kısımda ayrıca bir meydan ve trijenerasyon ünitesi de yer alacaktır. Proje sahasının güney kısmında ise Psikiyatri Hastanesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunacaktır.