Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İlhan Adiloğlu

Nijerya ve Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren Eser Müteahhitlik Holding’in kurucusu ve patronudur. İlhan Adiloğlu ismi Eser Holding’in iflas erteletmesiyle gündeme gelmiştir.İlhan Adiloğlu
Eser Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Adiloğluİlhan  Adiloğlu kimdir?31 Temmuz 1951 tarihinde Artvin'de doğdu. 1973 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden inşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1973-1976 yılları arasında SONDAJ İŞLERİ SAN. VE TİC. A.Ş’de şantiye şefi olarak görev yapmıştır. 


1977-1982 yıllarında ÖZIŞIK İNŞAAT VE TAAHHÜT A.Ş.’de Şantiye Şefi,Proje Müdürü, 1982-1997 yılları arasında yine   ÖZIŞIK İNŞAAT VE TAAHHÜT A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır.


1997-2006 yılları arasında ESER İNŞAAT, ESER TAAHHÜT, ESER PROJE, ESER SİGORTA A.Ş.’lerin ortağı,  genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Adiloğlu halen ESER HOLDİNG Yönetim kurulu Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Yurtiçinde ve yurtdışında Barajlar, Hidroelektrik Santraller, Sulama İnşaatları, İçmesuyu ve Kanalizasyon Tesisleri, Konut ve Sanayi Tesisleri, Karayolu, Liman, Tünel, Viyadük ve Köprü İnşaatlarını içeren, proje keşif bedelleri toplamı 2 Milyar USD'ı aşan çok sayıda projeyi başarı ile yönetti.


1997'den beri ortağı ve Genel Müdürü, 2006'dan beri de Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ESER Taahhüt, ESER Proje, FARCAN Enerji, GÖKSU Enerji, ESER Enerji ve İlhan Adiloğlu inşaat Anonim Şirketlerini yönetmektedir. İlhan Adiloğlu aynı zamanda İNTES Yönetim Kurulu Başkanvekili görevini sürdürmektedir.İlhan Adiloğlu’nun Eser Holding’teki görevi nedir? İlhan Adiloğlu, Eser Müteahhitlik Holding’i oğulları Can ve Cem Adiloğlu ile birlikte yönetmektedir. Holding yönetiminde görev paylaşımı şöyledir;


Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Aza: İlhan Adiloğlu


Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Can Adiloğlu


Yönetim Kurulu Üyesi: Cem Adiloğluİlhan Adiloğlu, Nijerya’da Yoruba Kralı ile ne zaman ortak oldu? Eser Holding’in hikayesi nedir?Ekim 2010 tarihli Forbes Dergisi’nde Nilgün Balcı Çavdar imzalı habere göre; Nijerya'da Yoruba Kralı ile ortak olan Eser Taahhüt, sadece bu ülkede 300 milyon dolarlık proje yürütüyor. Sırada Türkiye, Suudi Arabistan ve Afrika ülkelerinde yeni dev projeler var


Eser Taahhüt’ün kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İlhan Adiloğlu (59), 19 Eylül'de Ankara Çankaya daki şirket merkezinde Nijerya'dan gelen 24 kişilik bir heyeti misafir etti. Misafirleri arasında dört bakan ve meclis başkanının yanı sıra Eser'in Nijerya'daki ortakları, Osun Eyaleti valisi ve Yoruba Kralı Alayeluwa Alayeluwa Oba Okunade Sijuvvade 2. Olubuse de yer alıyordu. Nijerya 150 milyon nüfuslu, 36 eyaletten oluşan ve cumhuriyetle yönetilen bir ülke. İdari anlamda bir yetkisi olmasa da nüfusun 60 milyonunu oluşturan Yoruba halkının kralı olmak ülkede önemli bir gücü temsil etmek anlamına geliyor.


Nijerya'ya 2009 yılı başında adım atan Eser Taahhüt, iyi bir yerel ortaklık yapısı kurarak, pazara güzel bir giriş yaptı. Ülkede yürüttükleri projelerin toplam bedeli şimdiden 300 milyon dolar civarında. Temmuz ayında 237 milyon dolarlık demiryolu rehabilitasyon işini üstlenen şirket, projenin 1 milyar dolarlık ikinci etabı için de ön yeterlilik başvurusu yaptı. Üç yıl önce adım attıkları Suudi Arabistan pazarında da emin adımlarla ilerlemeye devam ediyorlar. Eser Taahhüt'ün bu ülkede devam eden iki projesinin toplam bedeli, 393 milyon dolar. Burada da olumlu sonuçlanacağım düşündükleri yeni ihalelere teklif vermiş durumdalar.


Eser Taahhüt ile birlikte geçen yıl Eser Holding çatısı altında toplanan, dokuzu yurtdışında kurulu 22 grup şirketi var. Eser Enerji, Türkiye'de 55 MW kurulu güçte beş hidroelektrik santralinin yapımına devam ediyor. 50 MW toplam kapasiteye sahip dört santralin yapımına ise gelecek yıl başlanacak. 2010 ve 2011'de sadece enerji alanında 100 milyon dolar yatırım yapacaklar. Kırıkkale'de 450 MW kapasiteli bir doğalgaz çevrim santrali kurmak üzere EPDK'dan lisans almayı bekliyorlar. İlhan Adiloğlu İstanbul'da yapmayı planladıkları gayrimenkul projesinin 500 milyon dolar büyüklüğünde olduğunu laf arasında söyleyiverdi Eser gerçekten hızlı büyüyor...


Ama Adiloğlu'na göre bu değerlendirme biraz eksik. "Büyümemizin son üç yılda ivme kazandığı doğru ama bunun arkasında 37 yıllık tecrübe var" diyor. Özgeçmişi, bu sözlerini açıklıyor... 1973'te İstanbul Teknik Üniversitesi'nden yüksek inşaat mühendisi olarak mezun olduktan sonra önce üç yıl şantiye şefliği yapmış. 1977 yılında Işıklar Holding şirketlerinden Özışık İnşaat'ın kuruluşunda yer almış. Bu şirkette tam 20 yıl genel müdür yardımcılığı yapmış. Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, "Çok çalışkan ve iyi bir mühendistir. Ayrılmasını hiç istemedik ama kendi işinin patronu olmasına da engel olamazdık elbette" diyor. Adiloglu da kendi şirketi Eserle yakaladığı başarıya rağmen eski şirketi ve Işık Ailesi'ne duyduğu bağlılık nedeniyle açık açık 'Özışık'tan ayrılarak doğru bir karar verdim' diyemiyor bir türlü. Yine de iki eski sınıf arkadaşı Hayrettin Dereli ve Mustafa Kalelioğlu'nun ısrarı ile bu 'çok zor kararı' alıyor ve 1997 yılında üç ortak Eser İnşaatı devralıyor. Dereli sadece bir yıl sonra ortaklıktan ayrılıyor. Diğer ortak Kalelioğlu ise İstanbul'da kurulu kendi şirketi Evren İnşaat'ın (Formula'nın pist inşaatını üstlenmesiyle de tanınıyor) başında bulunuyor daha çok. Kısacası Eser înşaat'ın 2005 yılı cirosuyla Engineering News Record (ENR) tarafından her yıl yayınlanan "Dünyanın En Büyük 225 İnşaat Şirketi 2006 Listesi" nde 205'inci sırada yer alması daha çok İlhan Adiloğlu'nun başarısı. (Aynı yıl Tü-Enka listede 52'inci sırada yer alıyordu.) 2006 yılının sonunda Mustafa Kalelioğlu ortaklıktan ayrılmak istediğinde İlhan Adiloğlu'nun elinde tecrübesinden başka pek bir şeyi kalmamış. "Ciro bölünmesin diye tüm inşaat projelerini ortağımın büyük hissedar olduğu Eser İnşaat çatısı altında yürüttüm. Mustafa Bey ayrılmak isteyince, Eser İnşaat ve Eser Sigorta şirketleri onda kaldı. Ben de bir faaliyeti olmayan Eser Taahhüt ve Eser Proje şirketlerini aldım " diye anlatıyor bu süreci.

Ancak Adiloğlu'nun Eser Taahhüt'ü de ENR listesine sokması sadece iki yılını aldı. Şirketin geçen yılki cirosu 161 milyon dolardı ve hem 2009 hem de 2010'da dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasında (ilkinde 205 ikincide 216'mcı sırada olmak üzere) kendine yer buldu. Eser Taahhüt hızlı büyümesini Suudi Arabistan'da üstlendiği projelere borçlu. Suudi Arabistan'daki ortakları Nesma, bünyesinde 40 kadar şirket bulunduran, inşaatın yanı sıra reklam ve havacılık gibi alanlarda da faaliyet gösteren ülkenin önde gelen gruplarından biri. Eser'in, Nesma'nın Adiloğlu'nun deyimiyle "kardeş şirketlerinden biriyle"Afganistan'da bir Amerikan askeri üssü inşası için birlikte çalışmış olması, Suudi Arabistan'daki işlerin yoluna döşenen ilk taş olmuş."Afganistan'daki proje gerçekleşmedi ama bu vesile ile tanışmış olduk. Daha sonra Suudi Arabistan'daki proje için gelip teklifte bulundular" diye anlatıyor ortakları ile nasıl biraya geldiklerini.


Eser Taahhüt'ün Suudi Arabistan'da üstlendiği alt yapı işlerindeki Türk ortağı ise Onur Taahhüt. Onur Çetinceviz'in sahibi olduğu şirket 380,5 milyon dolar cirosu ile ENR'nin 2010 yılı listesinde 150'nci sırada yer akyor. Projeleri geliştirdikten sonra eskiden beri tanıdığı Çetinceviz'e ortaklık teklif etmiş Adiloglu. Suudi Arabistan'da kurulu "Nesma Eser Onur İnşaat" isimli şirketin ilk işi ise 400 milyon dolara malolan Kral Abdullah Üniversitesi'nin altyapı işleri olmuş. (Projenin üst yapısını Oger ve Bin Ladin şirketleri gerçekleştirdi.) 2007 Ekim'de sözleşmesine imza attıkları bu projeyi zamanından dört ay önce, 16 ayda tamamlamışlar. "Bu sırada hak edişlerimiz 25 milyon doların altına düşmedi" diyor Adiloglu. Çalıştırdıkları personelin sayısı da en yoğun zamanlarda 2 bin 400'ü bulmuş. Hemen ardından da yeni kurulan Kral Abdullah Ekonomi Şehri'nin altyapı işlerini üstlenerek bu işi de 2009'un mayıs ayında bitirmişler.


Suudi Arabistan'daki üst yapı projelerindeki Türk ortakları ise Adiloğlu'nun "abi" dediği Atilla Onan'ın sahibi olduğu Age İnşaat. Ortaklar Riyad'da 220 milyon dolarlık biri 46 diğeri 44 katlı iki kulenin inşaatına devam ediyor. Onan "İlhan'la aynı okuldan mezunuz. Devlet Su İşleri'ne (DSİ) iş yapan müteahhitler olarak da birbirimizi uzun zamandır tanırız" diyor. Riyad'daki projeden Age İnşaat'm hissesine düşen pay 72 milyon dolar civarında. Bu Age'nin en büyük projesi değil. Seyhan Nehri üzerinde inşa ettikleri Kavşak Bendi Barajı 140 milyon dolarlık bir proje.

Eser Taahhüt, Suudi Arabistan'daki dördüncü projesinin ihalesini eylül ayı başında kazandı. Bu da yine Onur İnşaat ile birlikte Riyad'da yapacakları 173 milyon dolarlık bir altyapı projesi... Adiloglu burada yıl sonuna kadar iki ihale daha kazanacaklarını tahmin ettiğini söylüyor.Suudi ortakları ile iş ilişkileri şimdilik bu ülke ile sınırlı. İstanbul'da gayrimenkul alanında birlikte yatırım yapma planları global kriz engeline takılmış. Bu alandaki hevesleri devam ediyor. 2012'den sonra Eser Taahhüt'ün Ankara Eskişehir Yolu üzerindeki 60 dönümlük arsası üzerinde bir konut projesi yapma niyetleri var. İstanbul'da da arsa satın almak üzere arayışları devam ediyor. Bu konudaki ısrarlı sorularımıza "Çok büyük projeler düşünüyoruz. Bankalarla ortak finansman gerektiren işler olacak bunlar. Hazırlık yaptığımız iş 500 milyon dolar civarında" diyerek yanıt veriyor Adiloğlu.


Enerji alanındaki yatırımlarını da sürdürmek niyetindeler. Yapımı devam eden beş ve önümüzdeki yıl inşaatına başlanacak dört hidroelektrik santraliyle birlikte bu alanda 100 milyon dolar yatırım yapmış olacaklar. Kırıkkale'de inşa etmek için lisans başvurusu yaptıkları 450 MW büyüklüğündeki doğalgaz çevrim santrali henüz projelendirilmediği için yatırım bedeli belli değil. Bu arada enerji ihtiyacının çok büyük olduğu Nijerya'da bu alanda çalışmalarını sürdürüyorlar. Türkiye'nin 50 bin MW civarındaki kurulu gücüne karşılık 150 milyon nüfuslu Nijerya'nın ki 3 bin 500 MW. Eser Taahhüt'ün inşaatını yapmak üzere teklif sunduğu bir enerji santrali var. "Bu ekim ayında sonuçlanır" diyor Adiloğlu ve ekliyor: "Nijerya gibi ülkelerde en önemli sorun proje finansmanı sağlamak. Bunun için yabancı ortakları da yanınıza almanız gerekiyor. Şu anda İngilizlerle görüşüyoruz." Afrika'da daha yapılacak çok iş var. Nijerya, Eser'in Afrika'da gözüne kestirdiği 15 hedef pazardan sadece biri. Daha önce Sudan'da bir köprü inşaatı gerçekleştirdiler. Eser Proje şirketi ile de Libya'da da Rus bir şirketin gerçekleştireceği 40 milyon dolarlık bir demiryolu inşaatının müşavirliğini üstlenmiş durumdalar. Kongo, Kamerun, Angola, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya... Eser'in Afrika'daki diğer hedef pazarları. İlhan Adiloğlu, son olarak Gana'ya seyahat ettiğini söylüyor.Yabancı şirketlerin çok rağbet etmediği, çalıştıklarında da yüksek fiyatlı teklifler verdiği Afrika'da Türk şirketlerinin az da olsa daha iyi teklifler vererek başarılı olma şansı var. Altyapı, üst yapı, su kanalı, enerji tesisleri..."Aklınıza ne gelirseihtiyaç var bu ülkelerde" diyor Adiloğlu.Bu ihtiyaçları iş fırsatına dönüştürmeküzere neredeyse ayın 20 günü seyahatte.Sadece Afrika'ya değil, Türki Cumhuriyetlere ve Ortadoğu'ya da gidiyor. Yılda 150 kadar ortaklık teklifi aldıklarını söylüyor. Bunları değerlendirmek için onun gibi oğulları Can ve Cem de bolca seyahatediyor. İnşaat mühendisi olan büyük oğlu Can Adiloğlu, Holding'de yönetimkurulu başkan yardımcısı. Küçük oğlu Cem ise bilgisayar mühendisliğinden mezun olup işletme mastırı yapmış ve o da yönetim kurulunda. Üç koldan şirketi büyütmek için çalışıyorlar. İlhan Adiloğlu ve Eser Holding hangi haberlere konu oldu?Nijerya'nın demirağlarını Eser Taahhüt örüyor (Yeni Şafak Gazetesi, Nisan 2011)


Eser Taahhüt ve Sanayi A.Ş, Nijerya'nın Harcourt Limanı'ndan Makurdi'ye kadar uzanan 463 kilometrelik demiryolu yapımını üstlendi. 127 milyon dolar büyüklüğünde olan proje 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak.

Eser Taahhüt ve Sanayi A.Ş, Nijerya Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Nijerya Demiryolları Genel Müdürlüğü ile imzaladığı sözleşme ile Nijerya'nın Harcourt Limanından Makurdi'ye kadar uzanan 463 km'lik demiryolu yapımını üstlendi. 127 milyon dolar büyüklüğünde olan proje 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak. Gelişmekte olan 8 ülke (D-8) arasında yer alan Türkiye ve Nijerya arasındaki ilişkiler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen yıl Nijerya seyahati ve Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Ebele Jonathan'ın geçtiğimiz aylardaki Türkiye ziyaretiyle hızlı bir gelişim kaydetmişti.


YENİ İŞBİRLİKLERİ OLACAK


Gelişen ilişkilere bir yenisi de Türkiye'nin önde gelen şirket gruplarından biri olan inşaat, mühendislik, enerji, sanayi, makine ve uluslararası ticaret alanlarında faaliyet gösteren Eser Taahhüt A.Ş eklendi. Orta Doğu, Orta Asya, Doğu Avrupa ve Afrika'da faaliyetlerini sür- düren firma Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Adiloğlu, Nijerya'da üstlendikleri projenin Türkiye ve Nijerya ilişkilerini geliştirecek ve yeni işbirliklerinin önünü açacağını belirtti.


Güzergah Nijer deltasını kalkındıracak


Demiryolu inşaatının Nijerya için öncelikli projelerden biri olduğuna işaret eden Adiloğlu, "Bu projenin Nijer Deltası'nın kalkınmasına doğrudan katkısı olacağının bilincindeyiz.14 ayrı ülkede iş yapmanın verdiği uluslararası tecrübe ile bu projeyi en üst kalitede tamamlayacağız. Ülkemizi Nijerya'da en güzel şekilde temsil edeceğiz, yeni işlerin önünü açacağız" dedi.EGS Park'ın yeni sahibi belli oldu: Eser Holding (Yeni Asır Gazetesi, Ocak 2012)


7 yılda 6 kez ihaleye çıkarılan, Denizli'nin ilk ve en büyük alışveriş merkezi, 28 milyon dolar teklif veren Ankara merkezli holdinge satıldı


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) devraldığı Denizli EGS Park'ın satış ihalesi gerçekleştirildi. İhaleyi, Ankara merkezli Eser Holding kazandı. Bir önceki satış ihalesinde değeri 50 milyon dolar olarak ilan edilen Denizli'nin ilk ve en büyük alışveriş merkezi olan EGS Park, bu kez 19 milyon dolar daha az muhammen bedelle yeniden satışa çıkarıldı. Eser Holding, son ihalede 31 milyon dolara satışa çıkarılan alışveriş merkezine 28 milyon dolar teklif verdi. Son 7 yılda 6 kez ihaleye çıkarılan Denizli EGS Park'ı alan Eser Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Adiloğlu, Rekabet Kurumu'nun onayını beklediklerini açıkladı.


Denizli'deki iş dünyası temsilcilerinin birleşip alma planları da yaptığı Denizli EGS Park ilk ihalede satılamadı. Denizli Alışveriş Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, TMSF tarafından yeniden satışa çıkarıldı. Resmi Gazete'de yayınlanan ilana göre EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı borçları kapsamında satışa çıkarılan işletmenin muhammen bedeli 31 milyon dolar olarak belirlendi. İhale kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başladı. İhaleyi 28 milyon dolar teklif veren Eser Holding kazandı. Eser Holding'in teklifinin onay sürecinde olduğu ve onaylandıktan sonra satış işleminin gerçekleşeceği belirtildi. Adiloğlu, ihalenin onaylanmasının ardından projelerini kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.


Bünyesinde 20 şirket faaliyet gösteriyor


Orta Doğu, Orta Asya, Doğu Avrupa ve Afrika'da faaliyet gösteren, alanında lider bir uluslararası inşaat ve mühendislik şirketler grubu. Eser Holding'in ana şirketi olan ve 1986'da kurulan Eser Taahhüt ve Sanayi A.Ş. altyapı inşaatları başta olmak üzere genel müteahhitlik hizmetlerinde faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak yurtdışında da sözü geçen firmalar arasında yer alan holding, altyapı ve üstyapı inşaatlarında etkin faaliyet gösteriyor. Bünyesinde, 10'u yurtdışında yer alan 20 şirket bulunduran grubun ana faaliyet konuları inşaat, taahhüt, proje, mühendislik, müşavirlik ve enerji. Eser Müteahhitlik Holding battı mı? 24 Haziran 2013 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde Dinçer Gökçe imzalı ve “Müteahhitlik devi Eser'i kral bile kurtaramadı” başlıklı habere göre dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesinde yer alan, başında İNTES Başkan Vekili İlhan Adiloğlu’nun bulunduğu Eser Taahhüt ve beş grup şirketi iflas erteletti. Şirketin Nijerya’da Yoruba Kralı ile ortaklığı bulunuyordu.


Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasında yer aldı. 850 milyon dolarlık iş aldığı Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Üniversitesi, Riyad Kuleleri gibi bir çok büyük projede imzası yer aldı. Yine Suudi bir ortakla Kırıkkale’de doğalgaz santralı kurmak için kolları sıvadı. Nijerya’da Yoruba Kralı ile ortak oldu. Fortune 500 listesine göre ise Türkiye’nin en büyük 279 şirketi olarak açıklandı. Ancak, içine düştüğü mali darboğazı aşmak için mahkemenin yolunu tuttu.


İŞLER YOLUNDA GİTMEDİ


Müteahhitlik sektöründe 40 yıldan bu yana faaliyet gösteren Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkan Vekili İlhan Adiloğlu 6 şirketi için iflas erteleme istedi. Mahkeme Eser Holding ve bağlı beş şirket için 1 yıl süreli iflas erteleme verdi; üç kişilik kayyım atadı. Geçtiğimiz yıl açıklanan dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesine Türkiye’de 33 şirket yer almıştı. Anılan şirketlerden biri de Eser Taahhüt ve Sanayi AŞ’ydi. Ancak Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan bir başvuru Eser açısından işlerin pek de yolunda gitmemeye başladığını gösterdi.


3 KİŞİLİK KAYYUM ATANDI


Eser Holding AŞ ve bağlı şirketler Eser Proje ve Mühendislik AŞ, Eser Eksport İmport AŞ, Göksu Enerji Üretim A.Ş., Eser Enerji Üretim AŞ ve Eser Taahhüt ve Sanayi AŞ için şirket avukatlarınca, geçtiğimiz yıl sonunda Ankara 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne iflas erteleme istemi ile başvuruda bulunuldu. 6 Kasım 2012’deki ara kararla mahkeme, Aydın Karapınar, Mahmut Yavaşi ve Ali Dursun Koç’u kayyım olarak atadı. Mahkemece yapılan yargılama sonrası 6 şirket hakkında iflas erteleme kararı da geçtiğimiz 12 Mart’ta açıklandı. Anılan karara göre 6 şirket bir yıllık süre ile iflas erteleme aldı. Böylelikle, şirketlere, toparlanabilmeleri için fırsat tanınmış oldu.


RİYAD DA 850 MİLYON DOLAR


Aynı zamanda Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkan Vekilliği de yapan İlhan Adiloğlu’nun iki oğlu ile yönettiği Eser Holding’in ağırlıklı faaliyetleri müteahhitlik ve enerji sektörlerinde yoğunlaşıyor. Suudi Arabistan’da Kral Abdullah Üniversitesi, Riyad Kuleleri gibi birçok altyapı ve üstyapı projesinde imzası olan Eser’in bu ülkede üstlendiği projelerin değeri 850 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Nijerya’da da önemli projeler üstlenen Eser’in buradaki ortağı ise, 150 milyonluk ülke nüfusunun 60 milyonunu oluşturan Yoruba halkının kralı. Aynı zamanda Osun Eyaleti valisi de olan Yoruba Kralı Alayeluwa Oba Okunade Sijuvvade 2. Olubuse ülkede önemli bir gücü temsil ediyor.


Devler arasında yer alıyor


Eser Holding’in amiral gemisi konumundaki Eser Taahhüt, dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firmasının sıralandığı 2012’deki listeye, 228 milyon dolarlık büyüklüğü ile 198. sırada yer almıştı. Eser Taahhüt, Türkiye’nin 500 büyük şirketini sıralayan Fortune 500’e ise 279. sıradan girmişti. Ortadoğu, Orta Asya, Doğu Avrupa ve Afrika’da faaliyetleri bulunan şirketin Ankara dışında 6 ülkede ofisi bulunuyor.


Enerji yatırımı 100 milyon doları aşıyor


Eser Holding’in ana faaliyet alanı müteahhitlik işleri olsa da şirketin enerji alanında da önemli yatırımları bulunuyor. Hali hazırda 6 HES projesi olan şirketin bu alandaki yatırımları 100 milyon doları aşıyor. Eser Holding’in Suudi Arabistanlı ACWA Power ile de Kırıkkale Yahşiyan’da 800 megavat gücünde doğalgaz çevrim santrali projesi bulunuyor. Yüzde 70’i ACWA’nın, yüzde 30’u Eser’e ait olacağı açıklanan projenin bedeli 930 milyon dolar olarak gündeme gelmişti.


Eser: Yol kazası yaptık


Eser Holding yöneticisi Ali Rıza Özalp, konu ile ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklamada, içine girilen mali zorluğun kaynağında yurtdışındaki bir otoyol projesinde yaşadıkları sorunun yer aldığını belirterek şunları kaydetti: “300 milyon dolarlık bu otoyol projesinde sorun çıktı. Daha sonra ihale iptal edildi. Ancak proje için bu ülkeye götürülen 50-60 milyon dolarlık makine parkı ve çok sayıda işçi bulunuyordu. Bu projede yaşanan aksaklık diğer işlere de yansıdı. Ancak, Eser Holding’in çok sağlam bir yapısı bulunuyor. Çalışıp kâr ederek borçları kapatacağız. En son 2 hafta önce yurtdışında 600 milyon dolarlık yeni bir proje daha aldık. Devam eden projelerimizin toplam bedeli 1.2 milyar dolar. Toplam 12 bin işçimiz var. Bu süreçte işçi de çıkarmadık, işçi alacakları da düzenli bir biçimde ödeniyor.”


Neden iflas erteletme?


Türkiye’nin sayılı müteahhitlik firmaları arasında yer alan Eser’in iflas erteleme alması, aynı zamanda, son dönemlerde iflas erteleme alan en büyük müteahhitlik şirketi olarak da kayıtlara geçti. İflas erteleme de yaygın gerekçe, şirket veya şirketlerin yeniden ayağa kaldırılabileceği savunmasına dayanıyor. Mahkemenin yerinde görmesi durumunda iflas erteleme isteyen şirket, belli bir süre alacaklılarına karşı korumaya alınmış oluyor. İflas erteletme yöntemi son yıllarda sıklıkla kullanılıyor.İlhan Adiloğlu ve Eser Holding iletişim bilgileri nelerdir? MERKEZ


ESER Green Building


Adres: Turan Güneş Bulvarı, Cezayir Caddesi 718. Sokak 14, Yıldız 06550 Çankaya, Ankara-TÜRKİYE


Tel : (312) 408 00 00


Faks : (312) 408 00 10


E-posta : eser@eser.com


Web Adresi: www.eser.com