Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı başvuruları 500 bini aştı!

Mevzuata aykırı yapıların sorunlarının çözüldüğü İmar Barışına gelen başvuru sayısı 500 bini aştı...


Mevzuata aykırı yapıların sorunlarının çözüldüğü İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvurular e-Devlet üzerinden 8 Haziran tarihinde alınmaya başlamıştı. İmar Barışı başvuruları, Ramazan Bayramı'nda da hız kesmeden devam etti.


Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, 3 günlük bayram süresince 121 bin 913 kişi İmar Barışı'ndan yararlanmak için başvuru yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca uygulamaya konulan düzenlemeye 10 günde başvuru yapan vatandaşların sayısı ise 500 bini aştı. 


Son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenen imar barışında başvuru yapıldıktan sonra belge bedeli ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenebilecek.


31 bin 132'si işyeri


İmar Barışı'ndan yararlanan vatandaşların 31 bin 132'si iş yeri sahibi olarak dikkat çekti. İmar Barışı düzenlemesine kısa süre içerisinde büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor. 


PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ile "www.turkiye.gov.tr" adresine veya "e-Devlet" mobil uygulamasına giren vatandaşlar, burada yer alan kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait sayfaya erişiyor. Sayfaya giriş yapan yapı sahipleri, "İmar Barışı Başvuruları" bölümüne girdikten sonra istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayabiliyor.