Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı fırsatçılığına teknolojik takip!

İmar Barışı fırsatçıları için karadan ve havadan denetimler artırıldı. Korkuteli’nin İmecik Yaylası’nda uydu takibi ile 76 milyon metrekarelik alanda 71 kaçak yapı tespit edildi.


İmar Barışı fırsatçıları karadan ve havadan takibe alındı. Uydu takibi ile yapılan denetimler sonucunda kaçak yapılaşmaya geçit verilmiyor. 


Sabah'tan Furkan Yazıcı'nın haberine göre, İmar Barışı'ndan yararlanmak için yaylalara kaçak gecekondu yapan fırsatçılar bu kez uydu takibinde yakalanıyor. Kaçak yapıların yoğun olduğu Korkuteli ilçesinin İmecik Yaylası'nda fırsatçının oyunu yeni sistemle bozuldu. 


71 kaçak yapı

Korkuteli'nin İmecik Yaylası'ndan gelen yoğun şikayet üzerine karadan denetime başlayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, mera vasfı taşıyan 132 ada 4 parselde uydu koordinatlarıyla kaçak yapıları tek tek tespit edildi. Uydu verileri ile bölgedeki 71 kaçak yapı belirlendi.  Uydu görüntüleri üzerinden elde edilen fotoğraflarla kaçak yapılar tespit edilip krokileri hazırlandı. Kaçak yapıların uydu görüntüsü üzerine işlenmesiyle kullanıcıların isimleri belirlendi.


Bir milyar lira ödeme

Süresi uzatılan İmar Barışı uygulamasında Antalya'da 142 bin 707 kişi 'Yapı Kayıt Belgesi' aldı. Yapı Kayıt Belgesi alanların yapı alanı dikkate alınarak hesaplanan belge için şimdiye kadar 1 milyar lirayı aşkın ödeme yapıldı. Antalya, İmar Barışı getirisiyle Türkiye'de ilk sıralarda yer aldı. İmar Barışı'ndan faydalanan ilçeler arasında ilk sırayı yüzde 13.2 oranı ile Manavgat yer aldı. Kepez'deki oran ise 12.6 oldu. En az başvuru ise İbradı ilçesinde yüzde 0.3 oranı ile gerçekleşti.