Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı ile iskan ve imar sorunu bitiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıkladığı imar barışı ile iskan ve imar sorunu sona eriyor..


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıkladığı imar barışı ile vatandaşlar belli oranda harç yatırarak iskânına belgesine kavuşacak. Elde edilecek gelir ise dönüşüme aktarılacak.


Milyonlarca vatandaşın sorun yaşadığı imar ve iskân problemine imar barışı geliyor. Önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin "Bir hafta içinde 'imar barışı' Meclis'e gelecek" açıklamasını yapmasının ardından detaylar belli olmaya başladı. 


İmar barışı kapsamında ruhsat sorunu olan mülkler için yüzde 3 oranında vergi alınacak. 


YÜZDE 3'LÜK HARÇ 


45 milyar liralık kaynak için uzmanlar şu hesaplamayı yapıyor: Türkiye'de 26 milyon bina mevcut. Bunun yüzde 55'ine tekabül eden 15 milyon binanın ise ruhsat sorunu olduğu biliniyor. Yapılacak düzenlemeyle ruhsat sorunu olan mülklere arsa ve inşaat maliyetleri üzerinden yüzde 3 harç yatırılacak. Ortalama 100 bin TL'lik bir daire için yatırılacak harç 3 bin TL olarak hesaplanıyor. 15 milyon sorunlu binadan elde edilecek kaynak ise 45 milyar TL'yi buluyor.


BAKAN AÇIKLAMIŞTI


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tek maddelik düzenlemenin 1 hafta içinde Meclis'e geleceğini söyleyerek, "Vatandaş kendi rızasıyla imara ve iskana aykırılığı bildirdikten sonra cüzi bir ücret karşılığı kayıt altına alınacak, artık devletle vatandaşın kavgası bitecek" dedi. Elde edilecek kaynağın kentsel dönüşüm için oluşturulan özel bütçeye aktarılacağını belirten Özhaseki, bu kaynakla belediyelere yüzde 0 faizli 3 yıl sonra geri ödemeli kredi verileceğini söyledi.