Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı randevusu nasıl alınır?

Mevzuata aykırı yapı sahipleri imar barışına müracaat ederek yapılarına kayıt belgesi alabiliyor. Başvurular randevu alınan yetkili kuruluşlardan da yapılabiliyor. Peki, imar barışı randevusu nasıl alınır?


İmar barışı başvuruları 8 Haziran'da başladı. Mevzuata aykırı yapı sahipleri imar barışına müracaat ederek yapılarına kayıt belgesi alabiliyor. Böylece evlerine abonelikler alabildiği gibi varsa para ve yıkım kararlarından da vazgeçiliyor. 


İmar barışına 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için başvurulabiliyor. İmar barışına e-devlet veya Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlardan müracaat edilebiliyor. 


İmar barışı başvurusu e-devlet üzerinden ve Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlardan yapılabiliyor. Başvurusunu kuruluşlardan yapmak isteyenlerin randevu alması gerekiyor. Peki, imar barışı randevusu nasıl alınır? 


İmar barışı randevu alma 


İmar Barışı Randevu Sistemi üzerinden imar barışı için randevu alınabiliyor. Yalnız İstanbul için geliştirilmiş bu sistemde vatandaşlar kendi ilçelerinde veya kendilerine en yakın kurumu seçerek randevu alabiliyor.


İmar Barışı Randevu Sistemi İstanbul'dan TC Kimlik Numarası, isim, soy isim ve cep numarası gibi bilgiler doldurulduktan sonra randevu sayfası açılıyor. Buradan başvuru merkezi ve başvuru tarihi seçilerek randevu oluşturulabiliyor.


Belirlenen randevu günü ve saatinde kişinin hazırlıklı olarak kurumda bulunması gerekiyor. 


Dikkat edilecek noktalar:


Vatandaşların başvuru işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için E-Devlet şifrelerinin bulunması gerekmektedir.


Eğer E-Devlet şifreniz var ise E-Devlet üzerinden veya İmar Barışı masalarından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Eğer E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi temin ettikten sonra işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi için geçerli bir cep telefonu numarası yanınızda olmalı.


Eğer yanınızda geçerli bir cep telefonu numarası yok ise işlemleriniz gerçekleştirilemeyecektir.


E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen işlemler sonrası bilgilendirmeler E-Posta ve SMS ile yapılmaktadır. Bu nedenle işlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi için geçerli bir E-Posta adresinizin bulunması gerekmektedir.


İmar Barışı kapsamında başvurunuzun geçerli olabilmesi için özellikle aşağıdaki bilgilerin doğru, eksiksiz ve tam olması gerekmektedir:


Beyan edilecek yapının adresi

Tapunuz varsa ada ve parsel bilgileri

Toplam inşaat alanı; konutların ve iş yerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m²)

Yapıdaki konut ve iş yeri sayısı

Arsa/arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m²) (Bu değer ilgili belediyeden veya www.turkiye.gov.tr/istanbul-belediyeleri linkinde ilgili bölümlerden alınabilmektedir)

Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m²)

Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilmektedir)


İmar mevzuatına aykırılığın mümkün olan en açık şekilde tarif edilmesi ve anlaşılabilir bir dil ile yazıya dökülmesi gerekmektedir.


Son adımda yapıyı ve aykırılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf (toplamda iki adet fotoğraf) sisteme yüklenmelidir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com