Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışı uzatıldı mı?

İmar barışında süre 31 Ekim 2018 tarihinde sona eriyordu. Ancak bu sürenin devam etmesi yönünde çok talep geldi. Peki, imar barışı uzatıldı mı?


8 Haziran'da başvuruların alınmaya başlandığı imar barışında süre 31 Ekim 2018 tarihinde sona eriyordu. Ancak bu sürenin devam etmesi yönünde çok talep geldi. Peki, imar barışı uzatıldı mı?


Geçtiğimiz günlerde gelen taleplere kayıtsız kalınamayacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kocaeli Valiliği ziyaretinde herkes tarafından merak edilen imar barışı başvuru süresine ilişkin açıklama yaptı.


Bakan Kurum başvuru süresi ile ilgili "31 Aralık'a kadar uzatmayı hedefliyoruz." dedi.


Kurum, imar barışına çok yoğun bir başvuru olduğunu söyledi. Kurum, "Bugün itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru bedeli de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını bekliyoruz." diye konuştu.


İmar barışının "kaçak binaların devletle olan barışı" olduğunu belirten Bakan Kurum, "Vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi adına çıkarılmış olan bir yasa. Elektriği, suyu, doğal gazı bağlansın ve vatandaşımız burada yaşam kalitesini daha yukarı çıkarsın diye yapılmış bir yasa. Yasa 31 Aralık 2017'den önceki yapıları ilgilendiriyor. Bu tarihten önce yapılmış yapıların aslında kayıt altına alınması. Ancak sahada birçok kaçak bina yapılıyor. Bu kaçak binalara ilişkin, hem İçişleri hem Adalet hem de Çevre ve Şehircilik bakanlıkları olarak biz valilerimizle birlikte koordinasyon içinde çalışma yürütüyoruz. Bu binaların hepsi de yıkılacak." diye konuştu. 


Başvurular nasıl ve nereden yapılıyor?


İmar barışına e-devlet kapısından başvurulabiliyor. Başvuruları yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili yapabiliyor. e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunun doldurulması suretiyle müracaatta bulunulabiliyor. Ayrıca, Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara başvurulmak suretiyle de müracaatta bulunulabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com