Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmar barışına milyonlarca kişi başvuru yaptı!

Kamuoyunda 'İmar Barışı' ya da 'İmar Affı' olarak bilinen ve milyonlarca konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen imar barışı uygulamasına başvurular 10 milyona ulaştı.


Vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla yapılara yasallık kazandıran imar barışı uygulamasına başvurular devam ediyor. 


15 milyon kaçak yapı

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, imar barışı uygulaması Türkiye'de yaklaşık 15 milyon kaçak ve ruhsatsız yapının kayıt altına alınması için başlatıldı. 2018 yılının sonunda uzatılan sürecin ne zaman son bulacağı merak ediliyor. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan imar barışı düzenlemesi 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki yapıları kapsıyor. Birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan kaçak yapılar ise imar barışı uygulamasından yararlanamıyor. 


Tapu teslimleri 1 Nisan'da başlıyor

İmar barışına bu zamana kadar başvuran bağımsız bölüm sayısı yaklaşık 10 milyona ulaştı. Uygulama kapsamında toplam tutar ise 27 milyar TL'yi aştı. Uygulama kapsamında bütün arsalar ve evler kayıt altına alındı. İkinci adım olan tapu teslimlerinin 1 Nisan'dan itibaren başlaması planlanıyor.