Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İmarsız arsaya prefabrik ev yapılır mı?

Önceden planlandığı gibi parçaların birleştirilmesi yani montajının yapılmasından sonra ortaya çıkan prefabrik ev imarsız arsaya yapılabilir mı? Prefabrik ev için hangi izinler gerekli?


Parçaları fabrikalarda hazırlanmış ve montaj edileceği yere bu parçalar nakledilerek ve orada önceden planlandığı gibi parçaların birleştirilmesi yani montajının yapılmasından sonra ortaya çıkan yapı prefabrik oluyor.


İmar Kanunu gereğince prefabrikler, yapı tanımına uygunluk gösteriyor. Bu nedenle prefabrik ev için de gerekli izinlerin alınması gerekiyor.


Arsa üzerinde prefabrik inşası için ruhsat alınıyor. Yapı ruhsatı almak için belediye, valilik bürolarına yapı sahipleri veya kanuni vekillerince dilekçe ile müracaat edilir. 


Dilekçeye, sadece tapu mimari proje, statik proje, elektrik ve tesisat projeleri, resim ve hesapları röperli veya yoksa, ebatlı kroki eklenmesi gerekli oluyor. Ancak arazi üzerinde prefabrik inşası yapılamıyor.


Yalnız; imar planında izin verilen alanlarda; izin verilen oranlarda ev yapılabiliyor. Örneğin "yüzde 5 imarlı" demek, sahip olunan arazi üzerinde toplam alanın ancak yüzde 5'i üzerinde yapılaşma izni var demektir. Aksi takdirde inşa edilen yapı, kaçak olarak nitelendiriliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com