Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnşaat yasağı hangi illerde uygulanıyor?

Konaklama tesisleri yanında yapılan inşaat faaliyetleri, turizm sezonu olarak nitelendirilen dönemlerde yasaklanıyor. Peki, inşaat yasağı hangi illerde uygulanıyor?


Turizm sektörünün olumsuz etkilenmemesi ve ülkeye gelen turistlerde olumsuz izlenimler oluşmasına engel olunması amacıyla, turistik yörelerde yürütülen inşaatlarda gürültü, çevreyi kirletme, çirkin görünüm gibi olumsuz etkisi olan ağır nakliyat, hafriyat ve harçlı inşaat faaliyetleri için de valilik yetkileri dahilinde "inşaat yasağının" uygulanmasına devam ediliyor.


Turizm hareketliliğinin yoğun olduğu illerde 'konaklama tesisleri' yanında yapılan inşaat faaliyetleri, turizm sezonu olarak nitelendirilen dönemlerde yasaklanıyor.


Bu yasal turizm hareketliliğinin yoğun olduğu 15 ilde uygulanıyor. Bu iller arasında Çeşme, Antalya, Bodrum ve Fethiye gibi bölgeler de yer alıyor.


İnşaat yasağı 2016'da 1 Haziran ve 15 Eylül/15 Ekim tarihleri arasında uygulanıyor.


İnşaat yasağına uymama cezası

İnşaat yasağı uygulanan tarihler arasında aksi tespit edilen durumlarda ise inşaat sahipleri hakkında 5442 sayılı İl İdare Kanunu'nun 66.maddesi, Türk Ceza Kanunu'nun 184'ncü maddesi ve 3194 sayılı imar kanunu ile 2872 sayılı çevre kanunu ve 5491 sayılı çevre kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun hükümlerine göre yasal işlem yapılacağı, ayrıca bu konuda görevini ihlal eden belediye yetkilileri ve köy muhtarları ile kamu görevlileri hakkında her türlü yasal işlem yapılıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com