Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İpek Baycan kimdir?

Mimar İpek Baycan kimdir? İpek Baycan, bugüne kadar hangi işlere imza attı? İşte Mimar İpek Baycan..


İstanbul Teknik Üniversitesi’nde lisansını tamamlayan İpek Baycan, aynı üniversitede geliştirdiği yüksek lisans tezini “Tampon Mekan” olarak tanımladığı mekânsal oluşumların İstanbul üzerinden belgelenmesi ile tamamlamıştır. 


Akademik hayatının ardından farklı ölçekler ve tipolojiler üzerine çalışan İpek Baycan, iş hayatı boyunca çeşitli ofisler ile proje ortaklıkları geliştirdi. Katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüllere layık görüldü. Politecnico di Milano’nun düzenlediği “Compasso Volante” Uluslararası Yarışması (2010) ve Kızılay Meydanı Çevresi Kentsel Tasarım Ulusal Fikir Yarışmasında (2011) Mansiyon Ödüllerini aldı. 2015 yılında geliştirdiği park pavilyonları tasarımlarından biri ile Turgut Cansever Özel Ödülü’ne layık görüldü.


Gebze Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde farklı dönemlerde stüdyo derslerinde yürütücü olarak yer aldı. İpek Baycan halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde ‘Mimarlıkta Profesyonel Hayatına Geçiş’ konusunda ders vermektedir.


2013 yılından itibaren kurucusu olduğu slasharchitects bünyesinde pek çok ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmıştır. 2014 yılında TAK – Kıyı Köşe Yarışmasında birincilik ödülünün ardından 2015 yılında Çanakkale Savaşı Araştırma Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışmasında mansiyon ödülü almıştır. 2017 yılında 38°30° Çiftliği Peynir Fabrikası ile City Scape Awards’da finalist olmuş, IF Design Award, Architizer A+ Award ve WAF (World Architecture Festival) ödüllerine layık görülmüştür. Aynı sene Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün de sahibi olmuştur.