Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İpotekli konut satışı nasıl yapılır?

Eylül ayında Türkiye genelinde yapılan 108 bin 918 konut satışından 42 bin 83'ü ipotekli olarak gerçekleşti. Peki, ipotekli konut satışı nedir? İpotekli konut satışı nasıl yapılır?


Eylül ayında Türkiye genelinde yapılan 108 bin 918 konut satışından 42 bin 83'ü ipotekli olarak gerçekleşti. Peki, ipotekli konut satışı nedir? İpotekli konut satışı nasıl yapılır


İpotekli konut satışı, dairenin ipotek karşılığı alınmasıyla meydana geliyor. Bunun haricinde ipoteği mevcut olan dairelerin de satılması mümkün olabiliyor.


İpotekli konut satışı..

Konut alırken bankalardan kredi kullanan kimselerin satın aldıkları dairenin üzerine banka ipotek koyuyor. Bankaya olan borç kapatılana kadar bu ipotek de güncelliğini koruyor. Böylece banka olası bir maddi zarara karşın kendini güvenceye almış oluyor. Banka kredi borcunun ödenmemesi halinde banka, evin satışını talep ederek zararını karşılayabiliyor.


Ancak kredinin kapatılması durumunda, tapu üzerindeki ipotek kaldırılarak, tapu tamamen alıcıya bırakılıyor.


İpoteği olan konut satışı..

Üzerinde ipotek olan konutun satışı farklı yollarla gerçekleşebiliyor. Konut bedelinin peşin ödenerek bankanın borcunun kapatılması durumunda ipotek kaldırılıyor. İpotek kaldırıldıktan sonra tapu sorunsuz alıcıya devrediliyor.


Alıcı ve satıcı kredi kullandıran kuruluşa başvurarak durumu açıklayabiliyor. Önceki krediyi veren kuruluş eski krediyi kapatarak, alıcıya yeni bir kredi açabiliyor. 


İpotekli konut satışları Eylül'de arttı!


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com