Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İrfan Dinç kimdir?

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç kimdir? İrfan Dinç, bugüne kadar hangi işlere imza attı?


İrfan DİNÇ (d.1964, Çankırı), 2004 yılından beri Çankırı Belediye Başkanıdır.Çocukluk ve Gençlik Dönemi 

Mevlüt Dinç ile Fatma Dinç’in oğlu olan İrfan Dinç; ilk, orta ve lise öğrenimini Çankırı’da, yükseköğrenimini ise 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı.


Çalışma Yaşamı

Üniversite eğitiminin ardından siyasi hayata atılan Dinç, Çankırı’da kısa bir süre ticari faaliyetlerde bulundu.


1996 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in danışmanı olarak göreve başlayan İrfan Dinç, ardından Büyükşehir Belediyesi Metropol A.Ş.de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı üç yıl içerisinde Ankara’da birçok rekreasyon alanı, köprülü kavşak çalışmalarının altına imzasını attı.


Siyasi Yaşamı

1989-1996 yılları arasında Refah Partisi'nde İl Müfettişliği ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu.


2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Ak Parti’den Belediye Başkanı seçildi.


29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Ak Parti’den yeniden aday olarak gösterildiği Çankırı Belediye Başkanlığına vatandaşlar tarafından ikinci kez seçildi. 


Dinç, 29 Kasım 2013 Cuma günü  yapılan "Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı"nda 30 Mart yerel seçimlerinde partisini temsil edecek 15 il ve 6 Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile ilgili bilgi veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından üçüncü kez Ak Parti Çankırı Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı. 


İrfan Dinç, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nin ardından üçüncü kez seçilerek Belediye Başkanı olarak görevine devam ediyor. 10 yıldır Belediye Başkanlığı sürecinde aktif performans sergileyen Dinç; değişimi, yeniliği, gelişimi ve şeffaflığı öne çıkararak belediyecilik anlayışını değiştirmiş ve Çankırılılardan 3. kez güen oyu alarak Çankırı Siyasi Tarihi'ne adını yazdırmıştır.


Aile Yaşamı

Dinç, evli ve üç çocuk babasıdır.