Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İstanbul'da en yüksek kira hangi ilçede?

Koronavirüs salgını ile beraber özellikle bazı ilçelerde kira ücretleri arttı. Ev kiralarının yüzde 10.81 artış gösterdiği İstanbul’da, kiralar ücretleri en çok Sarıyer'de arttı. 


İstanbul’da gayrimenkul sektörü koronavirüs salgınından çok etkilendi. Merkezden uzakta, sayfiye yerlerinde oturmayı tercih edenlerin sayısı hızla artıyor. Milliyet'te yer alan habere göre, Bir gayrimenkul platformunun yaptırdığı çalışmaya göre, metrekare birim fiyatları şu şekilde sıralanıyor: Sarıyer 30 TL, Beşiktaş 28 TL, Bakırköy ve Beyoğlu 23 TL. Buna göre 100 metrekare büyüklüğünde bir ev kiralamak isteyenler Sarıyer’de aylık 3 bin, Beşiktaş’ta 2 bin 800, Bakırköy ve Beyoğlu’nda 2 bin 300 TL ödemesi gerekiyor. İstanbul genelindeki ortalama fiyat ise bin 700 TL olarak belirlendi.

Özellikle plazalarda nefes almak isteyen ancak balkona dahi çıkamayan belli bir gelir seviyesine sahip vatandaş pandemi döneminde rahatlamak için Sarıyer’de bulunan müstakil, bahçeli, havuzlu evlere yöneldi.

İstanbul

*Veriler Endaksacom'dan alınmıştır.

Diğer yandan artışın yüksek olduğu yerler ise Esenyurt ve Bayrampaşa. Buradaki nüfus yoğunluğu ve artan talep kira artış oranını yüzde 23’e kadar çıkardı.

Anadolu yakasının gözde yerleri Tuzla ve Kurtköy olurken, Avrupa yakasında merkezden kaçışın adı Beylikdüzü ve Hadımköy oldu.