Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İzale-i şuyu davasında vekalet ücreti 2016!

İzale-i şuyu davası, paylı gayrimenkuller üzerindeki ortaklığın giderilmesi için açılıyor. Dava vekil aracılığı ile de açılabiliyor. Peki, izale-i şuyu davasında vekalet ücreti 2016 ne kadar?


İzale-i şuyu davası, paylı gayrimenkuller üzerindeki ortaklığın giderilmesi için açılıyor. İzale-i şuyu davası sulh hukuk mahkemelerinde açılıyor. 


Hakkında paydaşlığın giderilmesi davası açılacak olan taşınmaz hangi il ya da ilçe sınırlarında ise o yer sulh hukuk mahkemesinde oluyor.


Bu dava, paylı mülkiyete sahip olan paydaşlardan her birinin, paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, malın paylaşılmasını isteyebilme hakkı sonucunda açılıyor.


Hissedarların paylaşmayı isteme hakkı, hukukî bir işlemle en çok on yıllık süre ile sınırlandırılabiliyor. Taşınmazlarda paylı mülkiyetin devamına ilişkin sözleşmeler, resmî şekle bağlı oluyor ve tapu kütüğüne şerh verilebiliyor.


Dava vekil aracılığı ile de açılabiliyor. Peki, izale-i şuyu davasında vekalet ücreti 2016 ne kadar?


İzale-i şuyu davasında vekalet ücreti 2016


Yargı Yerlerinde, İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olsa veya Para ile Değerlendirilebilse Bile Maktu Ücrete Bağlı Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücret


Ortaklığın giderilmesi için satış memurluğunda yapılacak işlerin takibi için 660,00 TL


Ortaklığın giderilmesi ve taksim davaları için 1.500,00 TL
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com