Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kahramanmaraş Yusuflar Mahallesi'nde kentsel dönüşüm başladı!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Tekke'de asırlık kentsel dönüşüm projesini başlattı.


Kahramanmaraş'ın her noktasına prestij sağlayacak projelere imza atan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Tekke'de asırlık kentsel dönüşüm projesini başlattı. 


Yusuflar Mahallesinde kentsel dönüşüm çalışması dün gerçekleşen törenle başladı. Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak tarihi bir ana tanıklık ettiklerini söyledi. 


Normalde törenlerin bir eserin temel atması için yapıldığını fakat burada bir yıkım için tören yapılmasının önemli olduğuna vurgu yapan Kaynak, Kahramanmaraş'ın tam ortasında olan Tekke'nin konum itibarıyla da müstesna bir yerde olduğunu söyledi. 


Kentin tam ortasında sağlıksız yapılaşma olan Tekke'nin dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dikkatinden kaçmadığını ve Erdoğan'ın "Buraya neden el atmıyorsunuz" dediğini anımsatan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak; "Şimdi ise bu dönüşümle cumhurbaşkanımızın direktifi de yerine gelmiş oluyor. Bütün bu imkânları kentsel dönüşüm programları ile yapabiliyoruz. Bunun iki açıdan önemi var. Birincisi; insanlarımızın sağlıklı konutlara kavuşmasını sağlamak. Sağlıklı konut hem içinde oturan insanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmesi demek hem de afetlere karşı sağlıklı olması demektir. AFAD'dan sorumlu bir bakan olarak şunu biliyorum; aslında afet veya deprem insanı öldürmüyor. İnsanı öldüren tekniğe uygun yapılmamış yapılardır. Yani deprem öldürmüyor, yapı öldürüyor. Bu ayrıca benim görev alanım itibariyle de çok önemli. İnşallah bu bölge Kahramanmaraş'ımızın eski kadim şehirliğini ortaya çıkartacaktır." dedi. 


TEKKE'DE YAŞAYANLAR YİĞİT İNSANLARDIR 

Önceki günkü Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından restoresi yapılan tarihi yapıları gezdiklerini hatırlatan Kaynak, o alanlarda tarihi Maraş'ı gördüklerini ve Kahramanmaraş'ın kadim bir şehir olduğunu bir kez daha deklare etti. Kaynak sözlerine şöyle devam etti; "Kahramanmaraş Kadim bir şehirdir ama aynı zamanda yeni şehirleşme esnasında kendi özgün mimarisini kaybetmiş bir şehir. Belediyelerimizin bu çalışmaları ile bu tarihi Maraş ortaya çıkartacaktır. Şimdi biz Büyükşehir Belediye Başkanımızla, ilçe belediye başkalarımızla bu büyük yükün altından kalkabilmek için Unesco dâhil birçok finansman modellerini ve destek modellerini birlikte takip edeceğiz. Bu semt Kahramanmaraş'ımızın en gözde semtidir. 


Zaten bu semtte yaşayanlarda Kahramanmaraş'ın en yiğit insanlarıdır. İnşallah bu bölgeyi hem depreme dayanıklı hem estetiğe uygun yapacağız. Büyükşehir Belediyemizin kendi içerisinde önemli ulaşım projelerine de şahitlik ediyoruz. Çok kısa sürede, çok hızlı yapılan yatırımlara şahitlik ediyoruz. İşte Trabzon Caddesi'nde önemli bir yayalaştırma ve tek yön çalışması yapılıyor. Yine Ulu Cami ile Kıbrıs Meydanı arasında yeni bir düzenleme var. Ama asıl bunları tamamlayacak olan taç Şeyh Adil'den eski tarihi Maraş'a yapılacak bir ad. Bunları hep beraber hızlıca gerçekleştiğini göreceğiz." 


İLİMİZİ ESKİ TARİHİ ÖNEMİNE YENİDEN KAVUŞTURACAĞIZ 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Kahramanmaraş Merkez ve ilçelerini kapsayan çevre şehircilik alanında yapılacak proje ve çalışmaları içeren bir toplantı düzenleyeceklerini de belirten Kaynak; "Kahramanmaraş'ımızı tekrar tarihindeki o kilit döneme ait noktaya hep beraber taşıyacağız. Bu çalışma Kahramanmaraş'ta kentsel dönüşüm anlamında ilk olacak. Kahramanmaraş'ımızın Güneybatısında heyelan riskinden dolayı kentsel dönüşümün bir başka alanı kamulaştırılıp üzerine yapı izni verilmeden şehre kazandırılan önemli bir yerimiz var. İnşallah Kahramanmaraş'ımızı tüm mahalleleriyle bütün tarihiyle yeniden mücevher gibi ortaya çıkarmak en önemli işimiz olacaktır." Dedi. Kahramanmaraş'taki ilk toplu konut projesinin dönemin Belediye Başkanı Ali Sezai 

tarafından Doğukent'te başlatıldığına da dikkat çeken Kaynak belediyelerin bir yandan dönüşüm yaparken diğer yandan da dar gelirli aileler için toplu konut projelerine devam ettiğini belirtti. 


DAHA YAŞANABİLİRLİK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ 

Tekke'ye ilk balyoz darbesini indirerek asırlık kentsel dönüşüm projesini başlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç seçimlerde verdiği bir vaadini daha hayata geçirmiş oldu. Uyguladığı projelerle Kahramanmaraş'ı daha yaşanabilir kılmak için gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş'ı ismini yakışır bir şehir haline getirmek için büyük gayret sarf ettiklerini söyledi. Erkoç; "Kahramanmaraş'ımızda tarihten bu yana gelen yoğun bir yapılaşma var ve artık bu binalar ömrünü tamamlamış, vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Amacımız; bu mahallelerimizdeki yaptığımız çalışmalarla inşallah vatandaşlarımızı daha sıhhatli, daha sağlıklı konutlara kavuşturmayı hedefliyoruz. 

Aynı zamanda da Yusuflar Mahallesi'nin en önemli özelliği de şehrin kalbinde olması, tarihi alanlara yakın olması modern şehircilik anlamında da olumsuz görüntü sergiliyordu. İnşallah başlattığımız yıkım çalışması ile vatandaşlarımızın da bizlere olan yardımı ile bu çalışmamızı tamamlayacağız." dedi. 


HEM VATANDAŞLARIMIZ HEM ŞEHRİMİZ KAZANACAK 

Tekke'de uygulanacak projede Belediye olarak herhangi bir kar veya rant elde etme gibi bir amaçlarının olmadığına dikkat çeken Erkoç konuşmasını şöyle sürdürdü; "Vatandaşımızı daha sağlıklı, daha mutlu, daha sıcak yuvalara kavuştururken, şehrimizi de daha görsel daha güzel hale getirmeyi amaçlıyoruz. Projemizle birlikte inşallah hem şehrimiz, hem vatandaşlarımız hem de Türkiye'miz kazanacak. Biz burada belediye bütçemizden Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan, özellikle arsa tahsisi konusunda önemli derecede kaynak aktarıyoruz. Burada yapacağımız çalışmada bırakın belediye olarak bir kazanç elde etmeyi, belediye olarak buranın dönüşmesi için ekonomik destek vermekteyiz. Onun için vatandaşlarımıza da bu hususu belirtmek istiyorum. Burada herkesin hakkını değerini vererek bu çalışmayı yapma gayreti içerisindeyiz. Uzun dönemden bu yana Tekke ile ilgili yoğun çalışıyoruz. Hem burada ki çalışmanın nasıl şekilde yürütüleceği konusunda burada ki değerlendirmeler ev ev, hane hane hassas bir şekilde çalışma yürütülerek, vatandaşlarımızın herhangi bir hak kaybına uğramaması için çok gayret gösterdik. Burada ki vatandaşlarımızı taşıyacağımız alanların oluşmasında yoğun çalışmalar yürüttük. Çok hassas bir şekilde çalışıyoruz. Vatandaşlarımızla birkaç aydan bu yana görüşmelerimiz devam ediyor." 
Kahramanmaraş'ta Bugün