Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kamu bankalarının konut kredisi faizleri Mayıs’ta ne oldu?

Nisan ayı enflasyon oranları sonrasında konut kredisi faiz oranları da düşmeye başladı. Kamu bankalarının enflasyon endeksli konut kredisi faizlerinde 8 puan düşüş yaşandı...


Merakla beklenen Nisan ayı enflasyon oranları açıklandı. TÜFE Nisan ayında gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak piyasa beklentisinin üstünde bir artış gösterdi. Fakat TÜFE’de on iki aylık ortalamada düşüş yaşandı. 


Enflasyonda 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,16, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,94 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,66 artış yaşandığı tespit edildi. 


Değişimlere bağlı olarak kamu bankalarının enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranlarında 8 puan düşüş yaşandı. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ilgili kredi ürünü dahilinde Mayıs ayında yüzde 1.10 faizle kredi kullandırıyor.


Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya başlanan 2019 Haziran ayında yüzde 1.75, Temmuz ayında yüzde 1.50, Ağustos ayında yüzde 1.57, Eylül ayında yüzde 1.44, Ekim ayında yüzde 0.96, Kasım ayında yüzde 0.90, Aralık ayında yüzde 1.07 ve 2020 Ocak ayında yüzde 1.17, Şubat ayında yüzde 1.20, ve Mart ayında yüzde 1.22, Nisan ayında yüzde 1.17, ve Mayıs ayında yüzde 1.10 şeklinde uygulanıyor. 


Merkez Bankası’nın yıl sonu için güncellenen enflasyon beklentisi yüzde 7.4’e geriledi. Enflasyonda beklenen düşüşün yaşanması halinde ilgili kredi ürünü için faiz oranlarının yüzde 0.80’li seviyelere kadar düşmesi öngörülüyor. 


Özel Bankalarda Faiz İndirimleri Hızlandı 


Coronavirus salgınının ekonomideki olumsuz etkileri nedeniyle bir çok özel banka Mart başında konut kredisi faizlerinde artışa yönelmişti. Politika faizlerindeki indirimler ve bankacılık sistemine yönelik kararlar sonrası özel bankalar yeniden faiz indirimi yapıyor. 


Nisan sonunda Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), İNG ve Yapı Kredi Bankası ile başlayan konut kredisi faiz indirimleri Mayıs ayında da sürüyor. 


Mayıs başında İNG, Kuveyt Türk Bankası, Türkiye Finans Bankası ve Garanti BBVA bir kez daha faiz indirimi yaptı. Ayrıca kamu bankalarının enflasyon endeksli faiz oranları TÜFE’de yaşanan düşüşe bağlı olarak düştü.


Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre en düşük konut kredisi faizi kamu bankalarının sıfır konutlara sunduğu yüzde 0.79 şeklinde kaydedilirken, ikinci el konutta ise İNG, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Yapı Kredi Bankası’nın uyguladığı faiz yüzde 0.89’a oldu.


5 Mayıs itibariyle bankalardan 325 bin TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 4 bin 200 TL'ye denk geliyor. Vade sonunda yapılan toplam geri ödeme ise 504 bin TL oluyor.