Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kanal İstanbul ihalesine yatırımcılardan yoğun ilgi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Kanal İstanbul ihalesine, yurt içindeki ve dışındaki yatırımcılardan çok fazla ilgi var, inşallah ihaleye çıktığımızda da aynı ilgiyi gösterirler." diye konuştu.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri Kurumunda (BTK), bakanlığın "2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri"ne ilişkin, düzenlenen basın toplantısından sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.


 Kanal İstanbul ihalesine yatırımcılardan yoğun ilgi!


Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi fizibilitesini 2019 yılı içerisinde bitirmeyi planladıklarını söyleyen Turhan, şu ana kadar ihtiyaç analizi ve stratejik plan raporları, kavramsal tasarımının tamamlandığını ve bundan sonraki süreçte de ayrıntılı tasarım, mimari proje ve uygulama projesi hazırlık süreçlerinin süreceğini söyledi.


Kanal İstanbul ihalesine, yurt içindeki ve dışındaki yatırımcılardan çok fazla ilgi olduğunun altını çizen Turhan, ihaleye çıkıldığında da aynı ilgilinin devam etmesini istediklerini söyledi.


Mega projede etüt proje işlerinin tamamladığını söyleyen Bakan Turhan, "Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacak. ÇED Raporu'nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı'nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız." dedi.