Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kanal İstanbul'un akıbeti ne olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tasarruf amacıyla bazı ihalesi yapılmış ama başlanmamış projelerin erteleneceğini açıklamasının ardından dev projelerin akıbetinin ne olacağı merak ediliyor.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul’un bu kapsama girip girmediğiyle ilgili olarak, "Onlar bazı projeler için geçerli değil. Yeni başlayacağımız acil ve önceliği olmayan projelerin ihalelerini biraz daha bir gün sonraya bırakacağız. Devam eden projelerimizi hızlandırıp bir an önce hizmete alacağız" dedi.


Kanal İstanbul


KAYNAKLARIN ETKİN KULLANIMI


Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; TBMM’de bir grup gazeteciye açıklamalar yapan Bakan Turhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği söz konusu tasarruf adımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Turhan, "Yeni başlamayı planladığımız projeleri biraz geciktirmek, mevcutları hızlandırmak, kaynağı verimli ve etkin kullanmak amacıyla böyle bir karar alındı. Mevcut kaynaklarımızın etkin, verimli kullanılması amaçlanıyor" diye konuştu.


Ertelenebilecekler arasında havaalanı ve demiryolu projeleri de bulunurken özellikle yeni tesislerin akıbeti merak ediliyordu.


Acil önem ve öncelikte olanlar aynen devam


Baskan Turhan, hükümetin mega projeler ve Türkiye’yi kalkındıracak tesislerin yapımı konusundaki kararlığını ifade etti. Turhan acil önem ve öncelikteki projelere dikkat çekti. Bu projelerden hangilerinin devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Demiryolu konusunda da çalışmalar sürüyor. 2009 yılında yüksek hızlı tren ile tanışan Türkiye’nin şu anda Ankara, Eskişehir, Konya ve İstanbul’ YHT hatları bulunuyor. Bu tip tren ağının Afyon, Uşak, İzmir, Bursa, Yozgat, Sivas ve Erzincan’a kadar genişletme çalışmaları devam ediyor.