Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kanal İstanbul'un inşaatı kaç yılda tamamlanacak?

Bir televizyon programına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi'ne yönelik açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu proje inşaatının 5 yıl süreceğini açıkladı. 


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, önceki gün bir televizyon kanalının canlı yayınında gündeme dair sorularını cevapladı. Takvim'de yer alan habere göre; Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi'ne yönelik de açıklamalarda bulundu. 

 Kanal İstanbul

Karaismailoğlu Kanal İstanbul'a yönelik şu açıklamalarda bulundu: 

"5-10 yılı değil önümüzdeki 100 yılın planlarını yapıyoruz. Avrasya'nın tam ortasındayız, lojistik konumumuzu avantaja dönüştürmeliyiz. Deniz trafiğinde yük artıyor. Büyük Türkiye doğrultusunda Kanal İstanbul'u planladı. Haziran'da ilk köprü ayağına başlayacağız. 6 köprü planımız var. Proje minimum 5 yıl sürecek"

Kanal İstanbul

Kuzey Marmara Projesi'ne yönelik de açıklamalar yapan Karaismailoğlu, "Kuzey Marmara projesi 8,5 milyarlık bir proje bunu burada kullanıyorsunuz, bu bütçeyi başka kaynaklara kullanıyorsunuz. Devletin kasasından hiçbir şekilde para çıkmıyor. Belli bir süre sonra bu projeler devletin olacak ve 200 yıl bu millete hizmet edecek. Bolu Dağı Tüneli projesindeki zaman tasarrufumuz bu projenin kendi finansmanını zaten kendisi karşılıyor." açıklamasını yaptı.