Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Karacaahmet mezarlığı - Üsküdar

Karacaahmet Mezarlığı, Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı büyük mezarlıklarındandır.


İstanbul ilinde, Üsküdar ilçesinde yer alır. Karacaahmet Sultan Dergâhı'nın da içinde bulunduğu 750 dönümlük araziyi kaplar. 


Karacaahmet mezarlığı - Üsküdar


İlk olarak İstanbul'un Araplar tarafından kuşatılması sırasında şehit olan askerlerin buraya gömüldüğü sanılmaktadır. Mezarlık adını, İstanbul'a Hacı Bektaş-ı Veli tarafından İslam dinini yaymak üzere gönderilen Karaca Ahmet'ten alır.


Karacaahmet Mezarlığı, 1917, 1940, 1956 ve 1974 tarihlerinde olmak üzere dört defa istimlâk edilmiştir. Bu istimlâklerde, özellikle 1974'te Karayolları'nın istimlâki sırasında ciddi şekilde tahrip olmuştur. 


Toplam defin sayısı, geçmişte kayıt tutulmadığı için kesin olarak bilinmemekte ama milyonlarla ifade edilmektedir.


Türk siyaset ve kültür hayatının önemli pek çok isminin mezarlarını barındırmaktadır. 


BAŞBAKAN TAYYİP ERDOĞAN'IN ANNE VE BABASI, BU MEZARLIKTA

Karacaahmet mezarlığı - Üsküdar


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında vefat eden annesi Tenzile Erdoğan, bu mezarlığa defnedildi.


Başbakan Erdoğan'ın babası Ahmet Erdoğan'ın mezarı da Kasımpaşa'daki Kulaksız Mezarlığı'ndan Karacaahmet'e özel izinle taşındı..SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN'IN KABRİ DE BU MEZARLIKTA


Karacaahmet Mezarlığının tercih edilmesinde bir çok şeyh ve evliyanın bu mezarlıkta yatıyor olmasının da etkili olduğu tahmin ediliyor. 'Süleymancılar' olarak bilinen cematin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan'ın yanı sıra, Şeyh Hamdullah Efendi,  Hattat Hamid Aytaç, Mazhar Paşa , Abdurrahmân-ı Harpûtî Efendi, Ehl-i Cennet Mehmed Efendi, Şair Nabi de Karacaahmet Mezarlığı'nda kabri bulunan isimler arasında yer alıyor. MEZARLIK VE CEMEVİTayyip Erdoğan Ağustos 2012'de Karacaahmet Mezarlığı yanındaki cemeviyle ilgili olarak "O cemevi bir ucube olarak yapıldı orada. Hala kaçaktır. Ruhsatı yoktur. Karacaahmet Türbesi’nin yanında ucube olarak durur" diye konuşmuştur.


Konuşmanın tamamı şöyledir:


Beni Alevi düşmanı olarak gösterenler var. Ben Aleviliği, Hazreti Ali’yi sevenler olarak biliyorum. Ben bugünkü Aleviyim diyenlere baktığım zaman hepsinden daha Aleviyim. Hiçbiri Hazreti Ali gibi yaşamıyor, ben onun gibi yaşamaya çalışıyorum.


Dediler ki Karacaahmet Mezarlığı’nı söküyorlar dediler. Atladım gittim. 106 tane mezar taşını sökmüşler kenara dizmişler. O zaman orada bu faaliyeti yürüten derneğin başkanı aynı zamanda ticaret odasının üyesi. O gün irtibat kurduk kendisiyle. Dedim ki yahu dedim burada böyle bir şey yapılıyor. Burası tarihi mezarlıktır dedim. Bakın ben kendilerine 46 tane farklı yerde, Üsküdar’da yer gösteriyorum. Hangisini beğenirlerse cemevini oraya yapalım diyorum. Ne olur şu mezarlığa dokunulmasın. Daha sonra biz üçlü bir araya geldik. Ne dedi biliyor musunuz? Siz beni oraya gömersiniz ama bunu yapamazsınız. Ben zaten sana ruhsat vermem dedim, yıkarım dedim.

Bunlar kaçak inşaata başladılar, ben de dozeri gönderip vurdum.


''RUHSATI YOKTUR''


Allahtan ki biz resimleri çektirmiştik. Çünkü o cem evi bir ucube olarak yapıldı orada. Hala kaçaktır. Ruhsatı yoktur. Karacaahmet Türbesi’nin yanında ucube olarak durur. Hakkımda benim orayı yıkmadım diye dava açıldı. Biz resimleri falan ibra ettik de ben beraat ettim. Yoksa ondan da mahkum olacaktım. Halbuki yaptıranlar ben değilim, başkaları göz yumdular.


''CEMEVİNE KARŞI OLDUĞUMU SÖYLEMİYORUM''


Aleviler Müslüman’dır diyenler var, değildir diyenler var. Aynı zamanlarda bir de bunların içinde Ateist olanlar var. Eğer biz müslümansak bir alevi olarak, o zaman Müslüman’ın ibadethanesi tek olması lazım. Cemevine karşı olduğumu söylemiyorum. Mesela Türkmen Alevi’leri camiye gelirler.


Ama bağıran çağıran tipler var ya. camiyle cemeviyle alakaları yok. Ama cemevi konusunda bir çok arkadaşımın olumlu yaklaşımı vardır.


Ama Alevilik bir dindir deniliyorsa bunu çıksınlar müşterek olarak açıklasınlar.Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları