Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat bahçesi nedir?

Kat bahçesi ile ilgili hükümler Yeni İmar Yönetmeliği kapsamında yeniden düzenleniyor. Peki, kat bahçesi nedir, emsale dahil midir?


Kat bahçesi, bina içinde yeşil doku ile iç içe yaşanmasını sağlamak amacıyla, ortak alana ait olmak üzere, binanın en az bir dış cephesi ile irtibatlı ve açık olan, en az iki kat yüksekliğinde ve asgari 3.00 metre genişliğinde, binanın katlarında yer alan bahçe düzenlemeleri oluyor. 


Kat bahçesi ile ilgili hükümler Yeni İmar Yönetmeliği kapsamında yeniden düzenleniyor. Peki, kat bahçesi emsale dahil midir?


Yeni İmar Yönetmeliği gereğince, 22 nci maddeyle veya ilgili idarelerin imar yönetmelikleri ile getirilebilecek emsal harici tüm alanların toplamı; parselin toplam emsale esas alanının yüzde 30’unu aşamıyor.


Söz konusu 22 nci maddede; "Sökülür-takılır-katlanır cam panellerle kapatılmış olanlar dâhil olmak üzere balkonlar ve açık çıkmaların 2 metre genişliğini geçmeyen kısımları, kat bahçe ve terasları, iç bahçeler, 20 nci maddenin sekizinci fıkrasının (d) bendi haricindeki kat ve ara sahanlıkları dâhil asgari ölçülerdeki açık veya kapalı merpen evine bu alanın yüzde 50’si kadar yapılacak ilave, tek bağımsız bölümlü konutlar hariç; bina giriş holleri ile kat holleri ve asansör önü sahanlıkların asgari ölçülerdeki kısımları, katlar alanına dâhil edilmiyor." hükmü yer alıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com