Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat karşılığı inşaat nasıl yapılır?

Arsa sahibi ile müteahhit atasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanabiliyor. Peki, kat karşılığı inşaat nasıl yapılır?


Kat karşılığı inşaat nasıl yapılır?


Kat karşılığı inşaat, arsa sahibinin arsasını inşaat yapması için müteahhite devretmesi; müteahhitin ise kat karşılığında bu arsa üzerinde bina inşa etmesi olarak karşımız çıkıyor.


Taraflar arasında yapılan anlaşma doğrultusunda kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanıyor. Peki, kat karşılığı inşaat nasıl yapılır?


Kat karşılığı inşaat için öncelikle sözleşme imzalanıyor. Şekil şartına uygun yapılmayan sözleşmeler hukuken geçerli olmuyor. Bu nedenle müteahhit ile yapılacak kat karşılığı sözleşmelerinin noterlikçe düzenlenmesi gerekiyor.


Bu sözleşme ile müteahhit arsa üzerinde inşaatı yapma, arsa sahibi de inşaatın bitiminde müteahhide anlaşılan miktarda bağımsız bölüm devretme sözü veriyor. 


Kat karşılığı inşaat sözleşmesi kapsamında, tarafların kimlik bilgilerine; üzerinde inşaat yapılacak arsa hakkında bilgilere ve yapılacak inşaat özellikleri ile bağımsız bölümlerin paylaşımının nasıl yapılacağına ilişkin esaslara yer veriliyor.


Müteahhitin su basmanı çıktıktan sonra tapuya müracaat ederek kat irtifak tapularını çıkarması talep edilebiliyor.


Ayrıca, kat irtifak tapuları çıkıp mal sahibine ait tapular mal sahibine bila bedel verilince tapudan bu arsa üzerindeki ipotek belgesinin de kaldırılması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com