Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat karşılığı inşaatta tapu nasıl devredilir?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalandıktan sonra arsa sahibinin; Tapudan Müteahhide arsa satışını yapması gerekiyor. Peki, Kat karşılığı inşaatta tapu devri nasıl yapılır?


Kat karşılığı inşaatta tapu nasıl devredilir?


Kat karşılığı inşaat anlaşması, arsa sahibinin arsası üzerinde bina inşa etmesi için müteahhite kat vermesi halinde yapılan anlaşma oluyor. Yapılan bu anlaşma için taraflar arasında sözleşme imzalanması gerekiyor.


Sözleşmede inşaat sürecinde tarafların hak ve sorumlulukları ile inşaatın özelliklerine yer veriliyor. Sözleşme imzalandıktan sonra arsa sahibinin; Tapudan Müteahhide arsa satışını yapması gerekiyor. Peki, Kat karşılığı inşaatta tapu devri nasıl yapılır?


Kat karşılığı inşaatta tapu devri

Kat karşılığı inşaatta tapu devri süreci de taraflar arasında yapılan sözleşme kapsamında açıklanıyor. Kat karşılığı inşaatta tapu devrinde örnek süreç şu şekilde:


Arsanın müteahhite Tapu'dan satışı

-Arsanın satış değeri:Belediye rayiç bedelidir.


-Üçüncü maddede anılan bu arsa ; Tapuda rayiç bedeli karşılığında müteahhit’ e satılacaktır.


-Bu arsanın tapudan satılabilmesi için; Arsa sahibine ait ödenmesi gereken her türlü vergi ve bedeller; arsa sahibi tarafından ödenecektir. 


-Müteahhit cari hesabında; Arsa sahibine; Arsa tapu satış bedeli kadar borçlanacaktır.


-Mal sahibi’nin ; Bu arsa satışı sebebiyle; Müteahhit’ den alacağını teminat altına almak için, Mal sahibi; Tapu satış bedeli kadar Tapuya aşağıdaki gibi ipotek şerhi koyacaktır. 


-Arsa sahibi lehine; Tapu ipotek Şerhi düzenlenmesi şekli sözleşmedeki gibi oluşacaktır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com