Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat maliki kimdir?

Bir bağımsız bölüm üzerinde kurulan mülkiyet hakkı "Kat mülkiyeti" olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kat maliki kime denir? Kimler kat malikidir?


Kat maliki kimdir?


Bir binanın ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olup, Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerine "Bağımsız bölüm" deniyor. Bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkı "Kat mülkiyeti" olarak karşımıza çıkıyor. Bu hakka sahip olanlara "Kat maliki" deniliyor.


Buna göre bir daire ya da işyerinin mülkiyet hakkı kimseyde, kat maliki de o kimse oluyor. Kat maliklerinin kendi bağımsız bölümleri ile ortak alanlar üzerinde bazı hak ve sorumlulukları bulunuyor.


Kat maliklerinin hakları:

I - Bağımsız bölüm üzerinde:

Kat malikleri kendilerine ait bağımsız bölümler üzerinde, bu kanunun ilgili hükümleri saklı kalmak şartiyle, Medeni Kanunun maliklere tanıdığı bütün hak ve yetkilere sahiptirler.


II - Ortak yerler üzerinde :

Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

 

Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.


Kat maliklerinin sorumlulukları:

Anayrimenkulün bakımı, korunması ve zarardan sorumluluk

Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma

Ortak giderlerin teminatı

Müsaade mecburiyeti

Yasak işler

Kat mülkiyetinin devri mecburiyeti
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com