Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kat mülkiyeti zorunlu mu?

İnşaat çalışmaları tamamlanan bir yapıda oturum izni de alındıktan sonra bağımsız bölümlerine mülkiyet tapusu alınabiliyor. Peki, kat mülkiyeti zorunlu mu? Alınmazsa ne olur?


Kat mülkiyeti zorunlu mu?


İnşaat çalışmaları tamamlanan bir yapıda oturum izni de alındıktan sonra bağımsız bölümlerine mülkiyet tapusu alınabiliyor.


Kat mülkiyeti, arsa payı ve anagayrimenkuldeki ortak yerlerle bağlantılı özel bir mülkiyet olup; bu mülkiyete konu olan anagayrimenkulün bağımsız bölümlerinden her birinin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleri ile oranlı olarak projesinde tahsis edilen arsa payının ortak mülkiyet esaslarına göre açıkça gösterilmesi suretiyle kuruluyor.


Peki, inşaatın tamamlandığını ve iskan izninin de alındığını düşünelim. Bu aşamada kat mülkiyetine geçilmesi gerekiyor mu? Kat mülkiyeti zorunlu mu? Kat mülkiyeti tapusu alınmazsa ne olur?


Kat mülkiyeti tapusu zorunluluğu..

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş kanunen zorunlu olmuyor. Bilindiği üzere, kat mülkiyetine geçmeyenlere, 2009 yılının sonunda yapılan düzenlemelerden önce belli bir miktar para cezası kesilebiliyordu. 


Ancak, 07 Temmuz 2009 Tarih ve 27281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5912 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanununun bazı maddeleri değişmişti.


Buna göre, Kat Mülkiyeti Kanununun 14/4 maddesi yürürlükten kalkmıştır. Bu düzenleme ile (14/11/2007 tarih 5711 sayılı Kanunla getirilmiş olan) kat irtifakından kat mülkiyetine geçmeyenlere verilecek cezalar kaldırılmıştır. Ancak kat mülkiyetine geçmeyenler sunulan bazı haklardan faydalanamıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com