Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kazım Türker

2008’in Ankara vergi rekortmeni olmasıyla ün yapan patron. Türkerler Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı. Türkerler İnşaat, İzmir'de Durmaz, İzka İnşaat ve Emlak GYO ortaklığıyla Park Yaşam Mavişehir projesini hayata geçiriyor.Kazım Türker

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker


Kazım Türker kimdir?Kamuoyu Kazım Türker adını, 2007 yılında Ankara'nın vergi rekortmeni olunca öğrendi. Ödediği gelir vergisi ile o yıl, Türkiye'nin en büyük grubunun tepesindeki ünlü işadamı Rahmi Koç'u geride bırakmıştı. 1954 doğumlu Türker, Ankara merkezli Türkerler Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı. Beyaz eşya ticaretinden hazır giyime birçok sektörde faaliyet gösteren Türkerler Holding'in son yıllarda en hızlı büyüdüğü alan inşaat. Türkerler İnşaat, halen İzmir'de Durmaz, İzka İnşaat ve Emlak GYO ortaklığıyla Park Yaşam Mavişehir projesini gerçekleştiriyor. Kazım Türker’in iş hayatı nasıl başladı?Kazım Türker ilk kez medyada bu yönüyle yer buldu ama o aslında iş hayatında 40 yılı geride bırakmış bir isim. Birçok Ankara merkezli müteahhit gibi medyada görünmeyi pek sevmeyen Türker, iş hayatına 1973'te Ankara'daki Anafartalar Çarşısı'ndaki 15 metrekarelik bir mağazada başlamış. Bugün 100'ün üzerinde şirketi olan Türkerler Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı. İnşaat, enerji ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Türkerler Holding'in 2012 cirosu 500 milyon dolar, çalışan sayısı ise 3 bin 500. İnşaat mühendisi olan Türker, inşaatın yanı sıra enerji sektöründe önemli yatırımlara imza atıyor. 


Hidroelektrik, rüzgar ve jeotermalde 630 milyon dolarlık yatırımı halen sürmekte olan grup, 2014 sonuna kadar en az 250 megavatlık kurulu güce ulaşacak. 


Ağırlıkla inşaat ve konfeksiyon alanlarında faaliyet gösteren Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker'in iş hayatı çok eskilere dayanıyor. Babası Yahya Türker, 1950'li yıllarda Ankara'nın en eski mağazalarından sayılan Türkerler'i Anafartalar Caddesi'nde kurdu. Kadın dış giyiminde Selen ve Seten markalarıyla çalışan Türkerler Grubu'nun, şu anda başkentte 5 ayrı mağazası bulunuyor. 


Ankara Bala kökenli Türker Ailesi, birikimini tekstil ve hazır giyim sektörleriyle sağladı. Başbakan'a yakın işadamlarından Remzi Gür'e ait Ramsey markalı ürünlerin bayiliğini de yapan Türker, izleyen yıllarda iş alanlarını büyüten Türkerler Grubu, lokomotif sektör olarak inşaatı seçti. Kazım Türker hangi haberlere konu oldu?Türkerler Holding'den İstanbul, Ankara ve İzmir'de yeni proje! (Emlakkulisi.com, Nisan 2013)


Türkerler Holding yeni projeleriyle gündemde. Çiftçi Towers ile İstanbul'a adım attı. Ankara'da iki karma projeye başladı. Ankara ve İzmir'de ortaklarıyla iki sağlık kompleksi işini aldı


İtalyan Astaldi ile Ankara'da, Gama Holding ile İzmir'de iki sağlık kompleksi ihalesini kazanan Türkerler, bu alanda da 2 milyar dolarlık yatırımın eşiğinde. Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker ile grubun projelerini konuştuk. 


Kazım Bey, neden kendinizi anlatmayı çok sevmiyorsunuz? 

Ankaralılar kendisini anlatmayı pek sevmez. Yapı ve strateji meselesi...


Ama artık Ankara'dan çıktınız, Çiftçi Towers projesiyle İstanbul'a geldiniz... 

Evet, artık haftanın üç günü İstanbul'dayım. Zincirlikuyu'daki Çiftçi Towers projemizin yanı sıra Libadiye'de Emaar Square'in de müteahhitliğini yapıyoruz. 


İş hayatına 15 metrekarelik bir konfeksiyon dükkanında başlamışsınız... 

Ticaret hayatına 1973 yılında atıldım. İnşaat mühendisliği eğitimimi sürdürürken aynı zamanda kiralamış olduğum 15 metrekarelik dükkânda ticaret yapıyordum. Hayallerimi gerçeğe kavuşturmak adına her zaman disiplinli, prensipli, dürüstçe çalıştım ve kendime inandım. Şu an bulunduğum nokta emeklerimin karşılığını aldığım noktadır. Bir bakıma hayallerimi inşa ettim. 


Türkerler İnşaat'ı 1993'te kurmuşsunuz. 20 yılın bilançosunu özetler misiniz? 

Bugüne kadar tamamladığımız projelerin tutarı 1.5 milyar dolar civarında. Halen devam ettiğimiz projelerin boyutu 2 milyar doların üzerinde... 


Ankara'da başlayacağınız iki yeni proje hakkında detay verir misiniz? 

Mahal. Türkerler projesini Ankara'da Eskişehir Otoyolu üzerindeki TOKİ'nin 42 dönümlük arazisinde hasılat paylaşımı modeliyle yapacağız. Otel, ofis, ticari alanlar ve konutlardan oluşan karma bir proje olacak. Projede 1 + 1,2+1 ve 3+1, 100 metrekareden 500 metrekareye kadar konutlar bulunuyor. 1 milyar dolarlık satış geliri hedefliyoruz. Çukurambar'daki projemiz ise yine aynı modelle 54 dönümlük bir arazi üzerinde gerçekleştirilecek. Üç ay sonra inşaata başlayacağımız projede ofis, ticari alanlar ve konut olacak. 225 bin metrekarelik inşaat alanı var. 


Ankara'ya yapılacak dünyanın en büyük sağlık kompleksinin ihalesini Astaldi ile birlikte kazandınız. Bu proje ne aşamada? 

Ankara Etlik Sağlık Kompleksi için dizayn çalışmaları başladı. 1 milyon metrekarenin üzerinde alana sahip bu projeyi 3.5 yılda bitirmeyi planlıyoruz. 3 bin 600 yatak kapasiteli bir kompleks olacak. Ankara'daki yedi devlet hastanesi kapanıp buraya taşınacak. 

Ayrıca ruh sağlığı hastanesi de yapılacak. Buranın işletmesini de 25 yıl biz yapacağız. 


İzmir'deki sağlık kampüsü projenizde yol almaya başladınız mı? 

Geçen yıl Aralık ayında Gama ile birlikte 573 bin metrekarelik kapalı alana sahip 2 bin 60 yataktan oluşan İzmir Bayraklı Sağlık Kompleksi ihalesini de kazandık. Sözleşme imzalamak için çağrılmayı bekliyoruz. 


Grubunuzun lokomotif işi inşaat mı, enerji mi? 

Enerji ağırlıklı işlerimiz de olmaya başladı. Sahip olduğumuz portföyle özellikle yenilenebilir enerjide sektörün önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz. Kayabeyi Barajı, Angutlu 1 ve Demirci HES projelerimizin inşaatları devam ediyor. Gelecek yılsonuna 120 megavatlık hidroelektrik santrali projesini tamamlamayı öngörüyoruz. Hidroelektriğe 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız. 


Rüzgar enerjisinde de iddialı olduğunuzu biliyoruz. 

Rüzgarda elimizde bulunan 522 megavatlık lisansı geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bunların 112 megavatında inşaat aşamasına geldik. Rüzgarda 150 milyon dolarlık yatırımımız devam ediyor. Ayrıca jeotermalde Manisa Alaşehir'de dört saha aldık. Bunlardan birinde dokuz kuyu açtık. 23.6 megavatlık ilk üretim bu yıl devreye girer. Jeotermaldeki yatırımlarımız iki yılda 180 milyon doları bulacak. Bu yıl yatırımın yarısını yaparız. 


Elektrik dağıtım özelleştirmelerindeki planlarınızdan bahseder misiniz? 

Van Gölü Elektrik Dağıtım özelleştirme ihalesini 15 Mart tarihinde 118 milyon dolarlık teklif ile kazandık. Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerini kapsayan alanda 485 bin müşteriye hizmet vereceğiz. 


Mevcut iş alanlarınızın dışında yeni bir alana girmeyi düşünüyor musunuz? 

Su dağıtımı ve arıtma projeleriyle ilgili çalışmalarımız var. ASKİ, İSKİ gibi kurumlar önümüzdeki dönemde özelleştirildiklerinde, onların işine talibiz. Bu kapsamda su dağıtımı ve arıtma konusunda Fransız Veolia/OTV ile bir birliktelik yaptık. 


Saten, Selen ve Selnes'in sahibi


Kazım Türker, 1954 Ankara doğumlu. İş hayatına giyim mağazası açarak başlamış. Konfeksiyonculuk Türker'in baba mesleği. Bu işini halen devam ettiriyor. Saten ve Selen markalarıyla kadın dış giyim imalatı ve toptan satışı yapıyor. Ürünleri yurtiçinde zincir mağazalarda, yurtdışında Rusya, Fas, Tunus, Cezayir gibi birçok ülkede satılıyor. Ankara'da üretim tesisleri bulunan Selen Giyim'in aylık 15 bin, Saten'in ise 8 bin adetlik üretim kapasitesi var. Grup ayrıca Selnes markasıyla özel ve resmi kurumlara personel kıyafeti, üniforma ve iş kıyafetleri tasarımı ve üretimi de yapıyor. İnşaat ve enerjinin yanında hazır giyim işinin çok küçük olduğunu söyleyen Türker, "Bu işi seviyorum, o nedenle bırakmıyorum" diyor. 


Türkerker, dünyanın en büyük sağlık merkezini yapacak! (AA, Temmuz 2011)


Kazım Türker, Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün dünyanın en büyük  sağlık merkezi olacağını belirterek, 'Ankara ABD 'nin Ohio eyaletine bağlı  Cleveland gibi yurtdışından hasta kabul eden merkez haline gelecek. Türkiye 'nin  Cleveland 'ı olacak' dedi.


A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Türker, 2014 sonunda tamamlanacak Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün 

işletmeye açıldığına 10 bin kişiyi istihdam edeceğini söyledi. Kampüs için geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyi İtalyan Astaldi ortaklığında alan Türkerler Holding 'in Yönetim Kurulu Başkanı Türker, projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Ankara için açıkladığı projelerin en önemlisi olduğunu kaydetti.


Kazım Türker, Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü 'nün 1.400 dönümden oluştuğunu, 2,4 milyar lira yatırım maliyetiyle inşa edileceğini, Dr. Sami Ulus çocuk Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Dışkapı çocuk Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi ve Dr. A.Y. Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinin de taşınarak 2014 yılı sonunda bitecek kampüste yer alacağının bilgisini verdi.


Projenin Public-Private-Partnership (PPP) modeliyle Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı bünyesinde hayata geçirileceğini bildiren Türker, Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsünde 100 ameliyathane olacağını, son teknoloji cihaz ve ekipmanla hizmet verileceğini kaydetti.


PPP modelinin Türkiye 'de ilk kez denendiğini anlatan Türker, ortağı İtalyan Astaldi firmasının İtalya 'da aynı modelle 6 hastaneyi geliştirdiğini belirtti ve Etlik 'te yapılacak entegre sağlık kampüsü için en iyi teklifi vererek yıllık 319 milyon lira ile Astaldi – Türkerler Ortaklığı olarak ihaleyi kazandıklarını bildirdi.


Kazım Türker, Etlik Sağlık Kampüsü gibi Bilkent 'te yapılacak sağlık kampüsü için de Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı 'na tekliflerini ilettiklerini ve yapılacak ihaleye gireceklerini de açıkladı.                


 -ZİNCİRLİKUYU 'DA 45 KATLI İKİZ KULE-


 Yatırımlara devam ettiklerini belirten Kazım Türker, İstanbul Zincirlikuyu 'da çiftçiler Holding arazisi üzerinde ikiz kule inşaatına başladıklarını, 45 katlı olacak kulelerin 3,5 yıl içinde tamamlanacağını ve projenin yatırım maliyetinin arsa hariç 500 milyon dolar olduğunu söyledi.


İstanbul 'daki yapılacak üçüncü köprü için Ağustos sonunda yapılacak ihalede de yer alacaklarını açıklayan Türker, 'Seçimler sonrasına bakarak da siyasi istikrarın sürdüğünü görüyoruz. Yabancı ve yerli yatırımcı Türkiye 'de olmaktan memnun. Yatırımcı iştahı devam ediyor' şeklinde konuştu.


-TÜRKİYE 'NİN EN VERİMLİ JEOTERMAL SAHASI TÜRKERLER 'DE-


Türkerler Holding Enerji Grubu 'nun yenilenebilir enerji konusunda da yatırımlarını sürdürdüğünü anlatan Kazım Türker, rüzgar enerjisi alanında 67 adet proje ile Türkiye 'de en fazla rüzgar enerjisi için lisans talebinde bulunan enerji grubu olduklarını söyledi.


Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Türker, yenilenebilir enerjide jeotermal ile de ciddi olarak ilgilendiklerini söyledi. çalışma kapasitesi açısından en verimli yenilenebilir kaynağın jeotermal olduğunu anlatan Türker, 2011 şžubat ayında yaptıkları sondaj aramaları sonucu Manisa - Alaşehir 'de Türkiye 'nin en verimli jeotermal sahasını devreye aldıklarını kaydetti.   Bu sahada açtıkları ilk kuyunun elde edilen 14 Megawatt (MW) kapasite ile Türkiye 'nin en verimli kuyusu, sahanın da 75 MW ile Türkiye 'nin en verimli sahası olduğunu ifade etti.


Kazım Türker, hali hazırda Alaşehir 'deki 3 arama kuyusunda toplam 28 MW kapasiteli, yılda 235 milyon kilovatsaat (KWH) saat elektrik enerjisi üretecek kaynak keşfi yapıldığını, 50 milyon dolarlık santralin 1 yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.             


Hedeflerinin jeotermal sahalarında 150 MW 'lik kurulu güce erişerek yılda 1.260 milyon KWH elektrik enerjisi üretmek olduğunu bildiren Türker, projenin toplam bütçesinin 375 milyon dolara ulaştığını söyledi.               


  -TÜRKERLER-


Türkerler Holding tekstil sektöründe başladığı iş yaşamına 1993 yılında Türkerler İnşaat 'ı kurarak devam etti. Holdingin yenilenebilir enerji üretimi, doğalgaz dağıtımı, tekstil, bilişim ve petrol sektörlerinde iştirakleri bulunuyor.

Türkerler 'in Irak doğal gazını Türkiye sınırında teslimi ile iç ve dış piyasalara satışı amacıyla yapılan anlaşmalara dayalı olarak kurduğu 'İnci Doğalgaz İthalat İhracat' ise enerji grubunun önemli şirketi olarak dikkati çekiyor.

Türkiye 'nin önemli İnşaat Grubu Türkerler, Dünya Basketbol Şampiyonası maçlarının oynandığı Ankara Arena 'nın yapımını çok kısa bir süre içinde tamamlayarak adından daha da söz ettirmişti.


Son olarak İzmir Karşıyaka 'da Emlak Konut GYO ile birlikte hasılat paylaşımı modeliyle içerisinde 521 konut, 184 ofis ve alışveriş merkezlerinden oluşan Park Yaşam Mavişehir Projesinin yatırımına başlayan Türkerler, tekstil konusundaki faaliyetlerine ise bünyesindeki iki ayrı şirket ile devam ediyor.


Park Yaşam Mavişehir 'e ilgi Türker ve Yeşil'i mutlu etti! (Hürriyet Gazetesi, Mayıs 2011)


Hürriyet gazetesi yazarı Deniz Sipahi, Türkerler İnşaat 'ın Başkanı Kazım Türker ve İZKA İnşaat 'ın Başkanı Azat Yeşil 'le buluşup uzun bir sohbet yaptı; konuklarıyla Park Yaşam Mavişehir projesini konuştu...

Hürriyet gazetesinde Deniz Sipahi'nin  yazısı şöyle:


“Farklı olan kazanıyor


Geçenlerde Türkerler İnşaat 'ın Başkanı Kazım Türker ve İZKA İnşaat 'ın Başkanı Azat Yeşil 'le buluşup uzun bir sohbet yaptık.

Azat Yeşil 'i İzmir 'den iyi tanıyorum; Karşıyaka 'nın Bayan Voleybol Takımı 'na birkaç yıldır sponsorluk yapıyor.

Takım bu sene küme düşmüş olsa da Yeşil 'in desteği devam edecek.

Keşke Voleybol Federasyonu, Yeşil 'in önerisini dinleyip ligdeki takım sayısını artırıp, neredeyse bu sezonu İstanbul ve Ankara takımlarının karşılaşmaları görüntüsünden kurtarsaydı. 

Olmadı. 

Ama inanıyorum ki, Karşıyaka bir sene aradan sonra tekrar olması gereken yerde olacaktır.

Kazım Türker 'i ise yıllardır takip ederim, ama ilk defa konuşma imkanımız oldu.

Türker, medyanın ilgisini ilk defa 2007 yılı Ankara gelir vergisi rekortmeni olarak çekti. 

Türker, iş hayatına 1973 'te konfeksiyon, mağazacılık ve tekstil işiyle başlamış. Daha sonra inşaat, enerji, ulaştırma ve çimentoda büyümesini sürdürmüş.

1993 'te kurulan Türkerler, gerçekte bir tekstil firması. 1995 'ten sonra inşaat işlerine de girmeye başlamış. 

Türkerler, Ladik ve şžanlıurfa çimento ihalelerini aldı, ama daha sonra bu fabrikaları devretti.

Enerji sektöründe hem üretim, hem de dağıtım konularında faaliyet gösteriyor.

Kazım Türker 'in İzmir 'e olan ilgisi aslında İzmir Doğalgaz Dağıtım şžirketi 'yle başladı. İzmirgaz 'ın da ortakları arasında.

Türkerler birkaç yıl önce ulaştırma sektöründe de yatırım yapma kararı aldı ve Derince Limanı 'nın işletme hakkını kazandı. 

Selen ve Saten Giyim de grubun tekstil markaları arasında.


***


Bunları neden anlatıyorum.

Kazım Türker, İzmirgaz 'la başlayan İzmir öyküsünü şimdi de Park Yaşam Mavişehir Projesi 'yle sürdürüyor.

Emlak Konut GYO 'nun İzmir 'deki son arsasındaki projede Türkerler, Durmaz ve İZKA İnşaat konsorsiyumu bulunuyor.

Park Yaşam Mavişehir, 350 milyon dolarlık bir proje...

Kazım Türker, bir prensip kararı aldıklarını, satın almaları ağırlıklı olarak İzmirli şirketlerden ve tanınmış markaların Ege şubelerinden yapacaklarını söyledi.

Bu önemli bir ayrıntı...

çünkü, inşaat ve turizm gibi sektörler, o bölgede ciddi bir ekonomik hareketlilik sağlıyor.

Yatırımın bin 500 kişiye iş imkanı yaratması bekleniyor.

Kazım Türker, Ankaralı bir işadamı olarak gözlerin İzmir 'de olduğunu söylüyor.

Özellikle “Yeni İzmir Projesi ”yle birlikte bu ivme daha da artacağına inanıyorum.

İzmir – İstanbul Otoyolu 'nun da birkaç yıl sonra bu hareketliliği hızlandıracağı kesin.

Bir de bunun üzerine EXPO 'yu koyarsanız; çok farklı bir İzmir 'i hep birlikte konuşuyor olacağız.


***


Kazım Türker de Azat Yeşil de Park Yaşam Mavişehir 'e olan ilgiden mutluydular.

Projenin yarısı neredeyse birkaç haftada satılmış durumda.

Demek ki, sadece konut değil, insanların yaşam alışkanlıklarını değiştirecek bir proje yaptığınızda satış sıkıntınız da bulunmuyor.

Her zaman söylüyorum.

Sıradan değil, fark yaratacak projeler bundan böyle kazanacak.

İzmir 'in geleceğiyle ilgili bazen çok gereksiz tartışmalar yapılıyor.

Oysa, İzmir 'de stratejik yapılan her yatırıma geri dönüş oluyor ve yatırımcılar da finalinde mutlu oluyor.

Park Yaşam da onlardan biri oldu.”Kazım Türker, TMY İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.şž. 'yi kurdu! (Emlakkulisi.com, Ocak 2011)


TMY İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim şžirketi; Kazım Türker, Ülkü Türker, Burak Başlılar ve Erkan Özmen tarafından Ümraniye"de hayata geçirilen yeni bir şirket...


TMY İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim şžirketi; Kazım Türker, Ülkü Türker, Burak Başlılar ve Erkan Özmen tarafından Ümraniye"de hayata geçirilen yeni bir şirket.


1 milyon TL sermayeye sahip şirketin sermaye dağılımı ise şu şekilde;

475 bin TL"si Kazım Türker"e,

20 bin TL"si Türkerler İnşaat Tur. Mad. Enerji Üretim Tic. Ve San. A.şž."ye,

5 bin TL"si Ülkü Türker"e,

240 bin TL"si Burak Başlılar"a,

240 bin TL"si Erkan Özmen"e,

20 bin TL"si ise System İnşaat Ltd. şžti."ye ait.


Şirketin iş konusu; Yurt içinde ve yurt dışında mesken işyeri enerji üretim tesisi fabrika konut sosyal konut inşaatları yapmak ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işleri yapmak olarak belirlendi.


TMY İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim şžirketi"nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Kazım Türker, Başkan Yardımcısı olarak Burak Başlılar, Yönetim Kurulu Üyesi olarak ise Ülkü Türker ve Erkan Özmen görev yapacak.

Adres: Yukarı Dudullu Mahallesi-Ümraniye


‘Sabah 8 akşam 10 çalışıyorum beni hep listede göreceksiniz’ (Sabah Gazetesi, Mart 2008)


Başkent vergi rekortmenleri listesinin sürpriz ismi Kazım Türker SABAH'a konuştu. Türker, Ankara'da 15 metrekare mağazada başlayan iş hayatında basamakları hızla tırmandı. Baba mesleği konfeksiyonculuğa, inşaat ve enerji yatırımlarını da ekleyen Türker, bir anda Ankara'da en çok vergi ödeyen işadamı oldu. Türker, "Beni bundan sonra da listede göreceksiniz" mesajı verdi. Çimento sektöründeki hisse satışları Türker'in rekortmenliğe taşıdı. Türker, sorularımızı şöyle yanıtladı:


40 ŞİRKETİM VAR

* Vergi rekortmenliği nasıl geldi?

Bu performans geçmişten gelen birikimin bir yansıması. Son derece mutluyum, gururluyum. Rekortmenler listesinde kalıcı olacağız. Bundan sonra da bizi listede göreceksiniz. 40'ın üzerinde şirketim var. Kurumlar vergisi listesinde senelerdir yer alıyordum.


* Türkerler Grubu'nun büyümesinin sırrı ne?

İnşaat mühendisiyim. 54 yaşındayım. 19 yaşında Ankara Anafartalar Çarşısı'nda 15 metrekare mağazada işe başladım. Akşamları inşaat mühendisliği okudum. Gündüzleri konfeksiyon işinde çalıştım. 1983'te Arçelik bayiliği yaptım yani Koç Grubu'nun bayisiydim. Baba mesleğimiz konfeksiyon. İki fabrikamız var. Selen ve Saten Giyim. Biri ihracata diğeri iç piyasaya çalışır. Taahhüt işlerimiz, gayrimenkul yatırımlarımız var. 


* Başbakan'a yakınlığı ile bilinen işadamı Remzi Gür'le yakınlığınız var mı?

Remzi Gür 20 yıllık dostum. Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan kardeşim kadar yakındır. Bir ara mağazalarımda Ramsey ürünlerini sattım. Son iki yıldır bayiliğini aldım.


* Enerji sektörüyle de ilgilendiğiniz söyleniyor. Ne tür yatırımlar yapıyorsunuz?

Enerji sektörü grubumuzun lokomotifi. 1 milyar kilovat saat üretim kapasiteli 8 hidroelektrik santralinin lisansını aldık. Yapımı devam ediyor. İzmir gaz dağıtımına ortağız. 9 bin megavat kapasiteli rüzgar santrali lisansı için başvuruda bulunduk. Ayrıca Çanakkale Soros açıklarında bir ilke imza atarak, denizde 1500 megavat rüzgar santrali kuracağız. Sinop Ayancık'ta ithal kömüre dayalı 600 megavat termik santrali için lisans başvurusu yaptık. Nükleer santral ihalesiyle de ilgileniyoruz. Bilişim sektöründe de varız. TG Teknoloji ve MTG Soft isimli iki şirketimiz faaliyet gösteriyor. Ladik ve Şanlıurfa Çimento Fabrikaları'nı satın almıştık. Her ikisini de sattık.


CİRO 500 MİLYON DOLAR

* Grup profilinizi anlatır mısınız?

Genç ve dinamik bir ekibiz. Sabah 08.00'den akşam 22.00'ye kadar çalışıyoruz. Ben 10 yıldır hiç tatil yapmam. Çalışarak tatil yapıyorum. 2007 yılı ciromuz 500 milyon dolar. Şantiyelerimizle birlikte birkaç bin kişiye iş veriyoruz. 


* Küresel mali kriz ve Türkiye'deki siyasi tartışmalar sizi endişelendiriyor mu?

Türkiye güçlü bir ülke. İstikrar kaybolacak kaygısı taşımıyorum. Küresel mali sorunlarla içerideki siyasi gelişmelerin üst üste gelmesi insanların kafasında bir soru işareti yarattı. Ama bütün bunların üstesinden gelineceğine inanıyorum.”


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016