Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

KENTDER - Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği

Türkiye’de kentsel dönüşüm ve şehirciliğin her yönüyle gelişmesini sağlama amacıyla 12 Haziran 2013 tarihinde kurulan dernek. Kentder Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 21 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen ilk genel kurul toplantısında Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı seçildi.KENTDER - Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği
Kentder Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı

 

Kentder ne zaman kuruldu? İlk genel kurul toplantısında hangi kararlar alındı?


Türkiye’de kentsel dönüşüm ve şehirciliğin her yönüyle gelişmesini sağlamak amacıyla 12 Haziran 2013 tarihinde kurulan Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (Kentder); ilk genel kurul toplantısını 21 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirdi. Toplantıda yeni hedefler belirlendi, yönetim kurulu üyeleri seçildi.Kentder’in amaçları nelerdir?


Misyonu Türkiye’de kentsel dönüşüm ve şehirciliğin her yönüyle gelişmesini sağlamak, bu kapsamda ulusal ve uluslarası konferans, eğitim faaliyetleri ve çalıştaylar düzenleyerek raporlar hazırlamak, Dünyada gerçekleşen kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde incelemek, Dünyadaki başarılı kentsel dönüşüm uygulamalarını yapan yerel yönetimler, devlet kurum ve yetkilileri, özel sektör ve sivil toplum örgütleri ile bir network oluşturulması ve bunları ilgili bakanlık başta olmak üzere sektörün tüm aktörleriyle paylaşmak olan derneğin genel kurulu 21 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da yapıldı.


Geniş bir katılımla gerçekleştirilen Genel Kurulda, kentsel dönüşüm ve şehircilikle ilgili hedefler belirlendi. Ayrıca, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Çalışma Grupları üyeleri seçildi.Kentder Yönetim Kurulu’nda kimler var?


Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı’nın seçildiği KENTDER’ in Yönetim Kurulu Asil Listesi şu isimlerden oluştu:


Rıza Hüseyin Erkanlı – Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı


Mutlu Alkan – VSP Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı


Erol Güral – Gürallar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı


Haldun Ersen – Management Plus Genel Müdürü


A.Dündar Yetişener – Fibrobeton A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı


Hakan Varol – Denizbank Konut ve Taşıt Finansmanı Grup Müdürü


İbrahim Tuza -  Pakpen Yönetim Kurulu Üyesi


Av. Ali Yüksel – Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı


Seyhun Ayhan – Betek Boya Kamu İlişkileri DirektörüKentder Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, dernek için neler söyledi?


Genel Kurul sonrası bir açıklama yapan, Erkanlı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentder Genel Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, bugün artık kırsal alanları da içine alan kentsel dönüşüm hareketi gecekonduların ve sağlıksız binaların yıkımına başlandığını hatırlattı. Erkanlı “Bugün kadar plansız ve sağlıksız gelişen kentlerimizin Türkiye’ye ve insanımıza yakışır kentlere dönüşümünü sağlayacak bu uzun soluklu ve zorlu süreçte tüm tarafların desteğine ve katılımına ihtiyaç bulunmaktadır. Biz de bu seferberliğe hem inşaatçı ve yatırımcı kimliğimizle katılıyoruz, hem de herkesin fikirlerinin bu sürece dâhil edilmesi, ortak uzlaşı oluşturulması sürecine kurduğumuz bu dernekle iştirak ediyoruz” dedi. Kentder iletişim bilgileri nelerdir?


Telefon: 0212 285 05 75

Web: kentder.org