Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı açıklandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum İstanbul'da "Kentsel Dönüşüm Eylem Planını" kamuoyuna paylaştı. Kurum, "8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı hazırladık. Bu kapsamda kentlerin dönüşüm anayasasını oluşturacağız" diye konuştu.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da gerçekleşen basın toplantısında, kentsel dönüşümün yeni yol haritası olarak duyurulan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nı kamuoyuna açıkladı.


Konuşmasında bu süreçlerin önemli bir gün olduğunu sözlerine kaydeden Kurum, temel ilkeleri, yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm olan 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nı paylaşmak için bir arada olunduğunu kaydetti.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kurum, göreve geldikleri gün itibariyle çok kısa süre içerisinde kentsel dönüşüme dair belirli aralıklarla önemli adımlar attıklarını söylerek, bu kapsamda yürüttükleri çalışmalarla ilgili konuştu.


Bu doğrultuda Antalya'da "2023'e Doğru Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı" düzenlendiklerini daha sonra "Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem" toplantısında dönüşümle ilgili stratejileri hakkında konuştuklarını söyleyen Kurum, son olarak da her iki toplantının ve saha çalışmalarının sonuçlarıyla ilgili mevzuat değişikliklerini düzenlediklerinş açıkladı.


Bakan Kurum, bu süreç kapsamında pek çok kapsamlı değişikliğe imza attıklarını söyleyerek, bu çalışmalar sonrasında hazırlanan genelgeyi 81 ile gönderdiklerini kaydederek, hem belediyelerden aldıkları kapsamlı cevaplar hem de ziyaret ettikleri 60'ın üzerindeki ilde yapmış oldukları görüşmeler sonucuna kentsel dönüşüme ilişkin 5 yıllık eylem planını hazırladıklarını ifade etti.


Murat Kurum, kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında 2012 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başladıklarını hatırlatarak, şu açıklamalarda bulundu:


"Cumhurbaşkanımız o gün, 'Bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız.' sözleriyle kentsel dönüşümün önemini o gün için ortaya net bir şekilde koydu. Biz de her zaman bunu her fırsatta dile getiriyoruz, söylüyoruz; kentsel dönüşüm, depremle, terörle mücadele kadar önemlidir, hayatidir. Türkiye'nin yüzde 66'sı deprem riski altındaki alanlarda yaşıyor. Nüfusumuza baktığımızda da yüzde 71 nüfusumuz deprem riski altındaki alanlarda ikamet ediyor. Son bir asırda 6 ve üzerinde yaşadığımız 56 depremle 80 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. En son 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 20. yılını geçtiğimiz günlerde geride bıraktık.


20 yıl önce yaşadığımız büyük felaket ve kaybettiğimiz canların acısı hala yüreğimizde. Yakın zamanda Kartal'da yaşadığımız acı olay, Kağıthane'de, Sarıyer'de, Avcılar'da, Bağcılar'da ve İstanbul'un değişik ilçelerinde son dönemde kentsel dönüşümün önemini bir kez daha ortaya koyacak acı hatıralar yaşadık. İstiyoruz ki bir daha bu tür hatıralar yaşamayalım, bir daha annelerimiz ağlamasın, ocaklarımıza ateş düşmesin. Kentsel dönüşümde en temel hedefimiz her şeyden önce insanımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. İnşallah bunu devletimizle, belediyelerimizle, valiliklerimizle vatandaşımızla özel sektörümüzle 82 milyon vatandaşımızla hep birlikte gerçekleştireceğiz. Çünkü bu topyekun hareketi gerektiren bir eylem planıdır, bir dönüşüm seferberliğidir."  


"Yapı denetim sistemimizle bugüne kadar 730 bin binamızı denetledik"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde dün büyükşehir belediye başkanlarıyla bir arada olduklarını söyleyen Kurum, birlikte 2023'ün Türkiye'sine dair neler yapabileceklerini istişare ettiklerini açıkladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kentsel dönüşüme dair her konuda belediyelerimize kapımız sonuna kadar açıktır. Eser siyaseti anlayışıyla ortaya koyulan tüm projelere, belediyelerimize, 82 milyon vatandaşımıza her zaman destek olacağız ve projelerin yanında olacağız. Çünkü 2012'den bu yana bir seferberlik ruhuyla hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşümle ilgili bundan sonraki süreçte de atacağımız adımlar şehirlerimizin, vatandaşlarımızın geleceği adına çok önem arz ediyor. O yüzden burada eser siyaseti yapmadan vatandaşımızın can ve mal güvenliğini koruyacak tüm projelerin Bakanlık olarak yanında olacağımızı bir kez daha ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.


Kurum, 2012 yılından beri yapılanlarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:


"53 farklı ilimizde ilan ettiğimiz 281 çalışma alanımızda kentsel dönüşümü başlatmış olduk ve bu alanlarda bugüne kadar 1 milyon 166 bin bağımsız birimin dönüşümünü başlatmış olduk. Bunların bir kısmı yapıldı hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edildi, bir kısmı inşa aşamasında. Bu çerçevede kira, taşınma yardımı, yine bu alandaki donatılarla ilgili kamulaştırma yardımları olmak üzere vatandaşlarımıza ve belediyelerimize 11 milyar Türk lirası kaynak sağlandı. Yine yapmış olduğumuz çok önemli düzenlemelerle birlikte yapı denetim sistemimizle bugüne kadar 730 bin binamızı denetledik. Bu binalarda yaklaşık 5,5 milyon bağımsız birimimiz var ve hala inşaatı süren 393 bin binanın denetimine de devam ediyoruz. Bu yapılara da baktığımızda yaklaşık 3 milyon bağımsız bölüm var. Bugüne kadar yaptığımız denetimlerle 1999 sonrası yapı denetim kanunundaki yaptığımız değişikliklerle birlikte tam 22 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda güven içinde oturmasını sağlamış olduk. Devam eden inşaatlarımızı da tamamladığımızı düşünürsek eğer, nüfusumuzun yaklaşık yüzde 45'ine, bu çok önemli bir rakam, 35 milyona ulaşmış olacağız."


"Eylem planını hazırlarken 61 ili ziyaret ettik"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konuşmalarının devamonda 5 yıl içinde atacakları adımları paylaşmak istediklerini söyleyerek, eylem planını hazırlarken 61 ili ziyaret ettiklerini, tüm İstanbul'da belediyelerle, vatandaşlarla bir araya geldiklerini aktardı. 


Eylem planını, yaşanılan sorunları yerinde tespit edip belirledikleri 3 kriter üzerine inşa ettiklerini söyleyen Kurum, şu açıklamalarında bulundu:


"Birincisi yerinde dönüşüm.  Bu anlamda da hızlı dönüşümde, kentsel dönüşüm çalışmalarının kısa sürece tamamlaması için gerekli mevzuat düzenlemelerini yaptık. Biliyorsunuz Kartal'da Yeşilyurt apartmanının çökmesi sonucu 21 canımızı kaybettik. 48 gün sonra hemen orada dönüşüm sürecini başlattık ve temellerimizi attık. İnşallah inşaatlarımızı aralık ayında tamamlayıp, vatandaşlarımıza yeni yuvalarını teslim edeceğiz. İnşallah bir daha böyle acı olayları yaşamayalım ve bu dönüşümü de hızlı bir şekilde yapalım istiyoruz." 


Bakan Kurum, İstanbul'da gerçekleşen basın toplantısında, kentsel dönüşümün yeni yol haritası olan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nı kamuoyuna açıkladı.


Konuşmasında, yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm temel ilkeleri kapsamında kentsel dönüşümü 4 ana başlık altında topladıklarını söyleyen Kurum, "Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü", "Sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü", "Tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü", "Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü" olduğunu kaydetti.


8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı hazırladıklarını söyleyen Kurum, şu ifadeleri kullandı:

 

"Bu kapsamda ilk olarak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'yle kentlerin dönüşüm anayasasını oluşturacağız. 19 Şubat'ta valiliklerimize, belediyelerimize gönderdiğimiz genelge çerçevesinde belediyelerimizin kentlerine göre hazırladıkları Strateji Belgesi'ne göre dönüşüm ilke ve esaslarını belirledik. Bu sayede her bir şehrimizin kendine özgü bir dönüşüm anayasası, planı olacak." 


Bakan Kurum, buna göre her kentin kendi dönüşüm alanlarının o kentin bir bölümüne değil, bütününe yönelik yapılan analizlerle belirleneceklerini söyledi.


Yine o şehirde seçilecek dönüşüm alanının şehrin kültürel ve geleneksel dokusuna uygun şekilde imar edileceğini söyleyen Kurum, dönüşümün, o kente ait risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizleri, konut ve iş yeri ihtiyacı ve çevresel etkileri göz önünde bulundurulup yürütüleceğini kaydetti.


Bakan Kurum, ayrıca kentsel dönüşüm alanlarında Bakanlık, TOKİ, İlbank, Emlak Katılım Bankası, yerel idareler, vatandaşlar ve yatırımcıların sorumlulukları kapsamında "Kentsel Dönüşüm Rehberi" hazırladıklarını, bununla kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak.


5 yılda 1,5 milyon konut dönüştürülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ikinci maddenin, dönüştürülmesi amaçlanan 6,7 milyon konuttan acil, öncelikli denilen 1,5 milyon konutun dönüşümünü 5 yılda sağlamak ve bu kapsamda 100 bini İstanbul'da olmak üzere her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamak olduğunu anlattı. Kurum, şunları söyledi:


"Belirlediğimiz bu eylemle halihazırda dönüştürülmesi gereken bu konutlarımızı da 5 yıl içerisinde dönüştürmüş olacağız. Bu dönüşümde de hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza inşallah sağlam, güvenli konutlarını en kısa zamanda teslim etmiş olacağız. Bugüne kadar 152 bin konutumuzun ihalesini yaptık, 115 bin konutumuzu da tamamlayarak, hak sahiplerine teslim ettik. 2023'e kadar bilhassa Bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle de bu 300 bin konutun en az yüzde 10 ila 15'ini her yıl yapacağız. Yani 30 ila 50 bin konutun her yıl biz Bakanlık olarak dönüşümünü belediyelerimizle birlikte yapıyor olacağız. 5 yılda da inşallah biz de bu sürece 200-250 bin konutla katkı sağlamış olacağız."


Bu süreç kapsamında halihazırda Üsküdar'da bin 849'u, Esenler'de toplamda 60 bin rezerv konutu yapacakları ve ilk etapta yıl sonuna kadar 8 bin konutu başlatacakları önemli bir süreç ilerlettiklerini söyleyen Kurum, Gaziosmanpaşa'da yıl sonuna kadar 4 bin 750 konutun ihalesini ve projesini yürüttükleri çalışmaları anlattı.


Kurum, Kağıthane'de kendiliğinden yıkılan binanın olduğu alanda riskli alan ilanı yaptıklarını ve o bölgenin tamamının yıkımını tamamladıklarını ve yıl sonuna kadar da 850 konutu inşa edeceklerini, Zeytinburnu'nda askeri lojmanlar olarak bilinen alana ilişkin de önemli bir karar aldıklarını ve 700-750 konut inşa etmek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini başlatacaklarını, yine aynı bölgede yaklaşık 50 bin metrekarelik de millet bahçesi inşa edeceklerini söyledi.

 

Bağcılar'da bin 15 konut inşa edeceklerini, Güngören'de kentsel dönüşüm sürecinde önemli adımlar atacaklarını söyleyen Kurum, atacakları her adımda da yerinde, hızlı, gönüllü dönüşüm sürecini anlatan bu süreci yöneteceklerini kaydetti. 


Kurum, "Bugün itibarıyla bakıldığında yıl içerisinde temeli atılan konutlarla birlikte 25 bini İstanbul'da olmak üzere tüm Türkiye'de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm sürecini şu an itibarıyla başlatmış oluyoruz." dedi.


"81 ilde imara, mevzuata aykırı ne kadar kaçak yapı varsa yıkılacak"

Üçüncü başlığın da "Taşkın, heyelan ve sel riski taşıyan alanlardaki yapıların taşınması" olduğunu söyleyen Kurum, konuşmasına şu şekilde devam etti:


"1923-2016 yılları arasında ülkemizde meydana gelen afetler incelendiğinde, can kayıplarının yüzde 90'ı depremlerden kaynaklanıyor. Kalan yüzde 10'u ise heyelan, seller, taşkınlar sebebiyle meydana gelmekte. Bilhassa 2018 ve 2019 yıllarında yaşadığımız seller ve heyelanlar maalesef bu oranı çok daha yukarıya taşımaktadır. 


Bunun başlıca sebebi, iklim değişikliğine bağlı yağış artışı ve dere yataklarındaki sağlıksız yapılaşmalardır. Bildiğiniz üzere, 12 Temmuz'da da Karadeniz Bölgesi için İklim Değişikliği Eylem Planı'nı açıkladık. Bu çerçevede öncelikle dere güzergahı içerisinde kalan taşkın ve sel riski altındaki yapıları belirledik. O bölgede 15 bin yeni konut yapma kararı aldık ve vatandaşlarımızı da süreç içerisinde dere güzergahındaki sel ve taşkınlardan kaynaklanan can ve mal kayıplarını engellemek adına da bu dönüşüm sürecini başlatacağız. Akabinde de 7 bölgemizde iklim değişikliğiyle ilgili eylem sürecini devam ettiriyor olacağız."


Bakan Kurum, dördüncü başlığın "Tarihi kent merkezleri ve meydanların, ihya ve sağlıklaştırma çalışmalarıyla yenilenip tarihi hüviyetine kavuşturulması" maddesi olduğunu söyleyerek aynı şekilde doğal ve kültürel alanların, yayla, köy ve kıyılardaki yapılaşmaya müsaade edilmeyeceğini, koruma amaçlı plan ve projelerin bu anlamda tamamlanacağını ve o tarihi güzelliklerin, kent merkezlerinin dönüşeceğini kaydetti.


Bu bölgelerdeki ticareti artırmak, turizmi geliştirmek, cazibe alanları oluşturmak amacıyla canla başla çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Kurum, "Bugün ülkemize baktığımızda yüzlerce tarihi kent merkezimiz var. Bu alanlarımızın tamamında da belediyelerimizle iş birliği yaparak sokak sağlıklaştırma, cephe yenileme, çevre düzenlemesi gibi faaliyetlerimizi, birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projelerin sayısını da artırıyor olacağız." dedi.


Kurum, bu kapsamda  Ankara  Hergelen Meydanı Projesi ile ilgili bilgiler vererek "O alanda da o tarihi yapıların korunması ve kale güzergahına kadar riskli alanların dönüştürülmesi sürecini başlatacağız." açıklamasında bulundu.


İstanbul Fatih'te önemli bir süreç yapacaklarını, tarihi yarımadada yönelinmesi gereken alanların Fatih Belediyesi ile dönüşeceğini söyleyen Kurum, Konya Mevlana Meydanı, Niğde Kaleiçi, Erzurum Hacı Cuma, Kastamonu Nasrullah Cami ve çevresi, Afyon Mısri Çarşı, Kayseri Kaleiçi gibi son derece önemli projelerle çalışmalara başladıklarını, Diyarbakır, Tokat, Amasya ve Giresun'da da çalışmaların sürdüğünü bu bölgelerde bulunan birçok yapıyı yenilediklerini ifade etti.


Bakan Kurum, dönüşüm çalışmalarıyla tarihi merkezleri canlandırmayla tabiat varlıklarını da koruduklarını, oralardaki kaçak yapılaşmayla mücadele içerisine girdiklerini dönüşüm çalışmalarını da düzenlediklerini, yaylalarda, koylarda, kıyılarda koruma amaçlı plan ve projeleri tamamlayıp buralardaki süreci yöneteceklerini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:


"Tıpkı Bodrum'da, Ayder'de, Uzungöl'de olduğu gibi kaçak yapılaşmaya hiçbir şart altında müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bodrum'daki kaçak yapılara ilişkin tespitlerimizi yaptık ve ilgililerine bildirdik. Bu ay sona kadar kendilerine süre verdik. Bizim tespit ettiğimiz imara, plana, mevzuata aykırı yapılaşmaların ay sonuna kadar yıkılması, yıkılmaması halinde de Bakanlık olarak re'sen yıkacağımızı kendilerine bildirdik. Bu sürecin tamamlanmasını bekliyoruz."


Bu kapsamda düzenledikleri çalışmalardan bahseden Kurum, "81 ilde mevzuata aykırı yapıların yıkımını etaplar halinde gerçekleştireceğiz. İstanbul'da da bu süreçte hem valilik hem de belediyeler çok önemli bir süreci yürütüyorlar." ifadelerini kullandı.


Kurum, İstanbul Valiliğinin İstanbul Boğazı'nda tespit ettiği yapılara ilgili çalışmalar gerçekleştirdiklerini belediyelerin de ilçe sınırları içerisinde bulunan kaçak yapılarla ilgili çalışmalara devam ettiklerini anlattı.


"Şehir merkezlerindeki köhneleşmiş sanayi alanları dönüştürülecek" 

Beşinci maddenin de "Şehir merkezlerindeki köhneleşmiş, çöküntü alanı haline gelmiş sanayi alanlarını dönüştürmek" olduğunu söyleyen Kurum, esnafın ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelen sanayi alanlarını kent merkezlerinin dışına çıkaracaklarını kaydetti.


Kurum, "Böylelikle bu alanları vatandaşlarımızın kullanımına açmak suretiyle hem sanayi alanlarını dönüştürmüş hem de esnafımızın, vatandaşımızın yüzünü güldürecek projeleri hayata geçirmiş olacağız. Bu kapsamda, öncelikli olarak başta İstanbul, Kayseri, Kocaeli ve Konya olmak üzere 10 bin bağımsız bölümü üretmek için çalışmalarımızı başladık." açıklamasında bulundu.


Halihazırda İstanbul Arnavutköy'de, Konya Karatay'da, Kocaeli Dilovası'nda ve Aksaray küçük sanayi sitesinde planlama, ihale ve inşa süreçlerinin de sürdüğünü söyleyen Kurum, 5 yılda sanayi alanlarına yönelik bu çalışmaları tüm şehirlere yayacaklarını kaydetti.


Bakan Kurum, eylem planında altıncı maddenin "Yeni hibe, teşvik ve kredi imkanlarıyla kentsel dönüşümde finansman desteği sağlama" maddesi olduğunu söyledi. Kurum, konuşmasına şu şekilde devam etti:


"İller Bankamız bu anlamda altyapı hizmetlerinin sağlanması amacıyla gerek teknik gerekse kaynak desteğini daha da artıracak. Yeni dönemde İller Bankamız belediyelerimize 4 milyar liralık dönüşüm kredisi sağlayacak. Bu kredimizde sadece 4 milyar lira kaynak aktarmayacağız, yüzde 50'ye kadar da kredi finansmanında hibe desteği sağlayacağız. O anlamda Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ne uygun, yerinde, hızlı, gönüllü dönüşüm, vatandaşımızla beraber dönüşüm projelerinde bize başvurması halinde bu projelere de destek olacağımızı ifade etmek isterdim. Bunun yanında yeniden hizmete açtığımız Emlak Katılım Bankası, ulusal ve uluslararası düzeyde finans kaynaklarının tespitinde önemli bir noktaya geldi. Emlak Katılım Bankamızın kentsel dönüşüm sürecine ve taraflarına finans desteği sağlayacak ve bu noktada konut satışını hızlandıracak birçok adımı da hep birlikte atmış olacağız. Bundan böyle dönüşüm alanlarında üretilecek yapılarda enerji verimliliği ne kadar fazla ise belirli bir oranda hibe vereceğiz veya kredi sağlayacağız. Böylelikle enerji verimliliğini esas alan projelerin sayısını artıracağız, ekonomimize bu anlamda da katkı sağlamış olacağız. Tüm bunlara dair de yine projelerimizi yürütüyoruz."


Dönüşüme giren yapıların sıfır atık projesine uygun şekilde inşa edilmesini sağlayacak düzenlemelere imza atacaklarını söyleyen Kurum, çevre karnesi yüksek projelere de ayrı destekler sağlayacaklarını kaydetti.


"Medeniyet temelli bir şehir derdimiz var"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yedinci maddenin "Dönüşüme tabi tutulacak alanlarda imar planlarıyla mülkiyet problemlerinin çözülmesi", sekizinci maddenin "İmar barışından faydalanan vatandaşlarımızın yapılarını güçlendirebilmeleri için mevzuat çalışması yapılması" olduğunu belirtti.


Vatandaşların oturdukları yapıları deprem riskine karşı güçlendirebilmelerini sağlayacaklarını belirten Kurum, tespit edilen yapıların, Yapı Kayıt Belgesi almak koşulu ile imar kanunundaki kısıtlamalara tabi olmaksızın mevcut yapı alanlarında herhangi bir ilave artış ve kullanım kararı değişikliği meydana getirmeden güçlendirme ruhsatı alabileceklerini, bu çerçevede her yıl 50 bin konutun güçlendirilerek kullanılabileceğini açıkladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konuşmasına şu şekilde son verdi:


"Medeniyet temelli bir şehir derdimiz var, bu derde sahip olamayanların idrak edemeyecekleri bir davamız var, şehir davamız var. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın veciz ifadesiyle, 'Ecdadımız inşa etmiyor, ibadet ediyorlardı.' Biz de üstadın bu cümleyle ifade ettiği sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Bu ülkenin, bu şehirlerin inşasına ve imarına ibadet gibi bakıyor, tüm ekibimizle birlikte ülkemizin her noktasında gece gündüz hizmet ediyor ve vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltecek projeleri hayata geçirmeye gayret ediyoruz. Kentsel dönüşümü vatandaşların tam katılımı ve rızasıyla tamamlanmış, teknik altyapısı, sosyal donatıları, tarihi ve kültürel anlamda çok daha canlı ve zengin, dünyanın diğer şehirleriyle yarışan 'Marka Şehirler' haline getirecek bu projeleri hep birlikte yapacağız. İnşallah Kentsel Dönüşüm Eylem Planımız, hedefimize giden yolu açacak, çok daha hızlı hale getirecek, milletimizin geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayacak."


Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da katılım gösterdi.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, TOKİ Kayseri kura, Anneler günü konut kampanyaları, TOKİ Aksaray kura