Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşüm konut kredisi faizleri yüzde 1.14’e düştü!

Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi faizleri yüzde 1.14'ye düştü. VakıfBank'ın sunduğu devlet destekli kentsel dönüşüm konut kredisi faizleri yüzde 1.14 oldu.


VakıfBank, Afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında devlet destekli faiz oranlarıyla kentsel dönüşüm konut kredisi kullandırıyor.


VakıfBank devlet destekli kentsel dönüşüm konut kredisinden sadece konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahiplerine, riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahiplerine ve konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen maliklere kullandırıyor.


Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi Faiz Oranları

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; VakıfBank Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi ürünü dahilinde 3 ile 120 ay vade seçeneğinde yüzde 1.55 konut kredisi faiz oranı uyguluyor. Bu orana ek olarak devlet tarafından A sınıfı verimliliğe sahip konutlara yüzde 0.41, B sınıfı verimliliğe sahip konutlara yüzde 0.37, standart konutlara da yüzde 0.33 kredi desteği sağlanıyor.

 

Devlet desteği dahil kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranları A sınıfı verimli konutlar için yüzde 1.14, B sınıfı verimliliğe sahip konutlar için yüzde 1.18, standart konutlar için ise yüzde 1.22 oluyor. Ayrıca A sınıfı verimliliğe sahip konutlar için konutların değerinin yüzde 90’ına B sınıfı verimliliğe sahip konutların değerinin ise yüzde 85’ine kadar kadar konut kredisi kullanılabiliyor.


Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi Hesaplama

VakıfBank Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi ürünü kapsamında devlet desteği ile beraber A sınıfı verimliliğe sahip konut için 150.000 TL tutarda 10 yıl vadeli yüzde 1.14 faiz oranından konut kredisi hesaplama uygulandığında aylık ödeme miktarı 2.300 TL, toplam ödeme tutarı ise 276.000 TL oluyor.