Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşüm kredisi başvuru işlemleri!

Kentsel dönüşümde Bakanlığın sunduğu finansal destekler arasında kentsel dönüşüm kredisi de yer alıyor. İşte kentsel dönüşüm kredisi başvuru işlemleri..


Kentsel dönüşüm kapsamında riskli binasını anlaşma yolu ile yıktıran kimselere birtakım finansal destekler sunuluyor. Bakanlığın sunduğu finansal destekler arasında kentsel dönüşüm kredisi de yer alıyor.


Risk raporunun Bakanlık tarafından onaylanması halinde; anlaşmalı bankalardan Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanımı için başvuruda bulunulabiliyor. Peki, kentsel dönüşüm kredisi için nereye ve nasıl başvurulur?


Kentsel dönüşüm kredisi için gerekenler


-Mülk Sahibi Tapu Fotokopisi

-Mülk Sahibi Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

-Tapu Müd. alınmış kaşeli imzalı Bağımsız Bölüm Listesi ( TAKYİDAT Belgesi)  


Kentsel dönüşüm kredisi başvuru işlemleri:


İl Müdürlüklerince incelenen kredi başvurularından uygun görülenler onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilir.


Onaylanan kredi karşılığında Bakanlıkça belirlenen miktarda değerler teminat olarak alınır ve kredi kullananlar ile Bakanlık arasında borçlanma sözleşmesi düzenlenir. 


Bu sözleşmeler borçluların gayrimenkullerinin tapu kayıtlarının ve bağımsız bölümlere ait bilgileri, kredi borcu ve kredi şartları ile gerekli görülecek diğer bilgileri içerir. Düzenlenen sözleşmeler üzerinden gerekli ipotek tesis ve tescil işlemleri yapılır.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com