Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kentsel dönüşümde yeni değişiklik!

Kentsel dönüşümde yapılan değişiklik kapsamında hak sahiplerinin 3’te 2’si dönüşüme evet derse, 3’te 1’in payı satılıyor. Daha önce Hazine’nin alımına açık olan bu hisselerin artık 3’üncü kişilere satışının önü açıldı.


Kentsel dönüşümde yeni bir yatırım alanı fırsatı doğdu. Geçtiğimiz haftalarda yapılan yönetmelik değişiklik kapsamında artık 3. kişiler de dönüşümün başladığı binalarda yatırımcı olabilecek. Düzenleme kapsamında riskli yapılarda dönüşüm için 3’te 2’nin anlaşması yeterli olacak. Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre; alınan karara uymayan 3’te 1’in hisseleri ise satılacak. eski yönetmeliğe kapsamında ‘riskli alan’ ya da ‘riskli yapıda’ anlaşmayanın hissesini diğer malikler almazsa Hazine’nin alması gerekiyordu. Yeni yönetmelik kapsamında Hazine sadece riskli alanda devreye girecek, riskli yapıda ise alıcı olmayacak. Karara katılmayanların hissesi için ilk yapılacak ihaleye sadece o yapıdaki hak sahipleri katılım sağlayabilecek. Eğer alan olmazsa bu defa yapılacak ihaleye dışarıdan yatırımcılar katılacak. Satış yapılana kadar ihale tekrar edilecek.


İLK KEZ 3. KİŞİ ALACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, sahada karşılaştıkları sorunlar nedeniyle bir düzenlemenin hayata geçirildiğini söyledi. Dönüşümde ilk kez 3. kişilerin alım yapacağını ve hisse ortaklığı kuracağını kaydeden Gürgen, “Kentsel dönüşüm yapılan yapılarda biz öncelikle maliklerin kendi arasında süreci tamamlamasını tercih ederiz. Ancak bu her zaman mümkün olmuyor. 3’te 2 anlaştı, 3’te 1 karara katılmıyor. O noktada önce karara katılmayanlara 15 gün süre veriliyor. O sürede de olumlu dönüş olmazsa payı satılıyor. Bu satış da önce hak sahipleri arasında olsun istiyoruz. Ama maddi sebeplerle bu mümkün olmayabiliyor. Özellikle mülklerin değerli olduğu yerlerde aynı binada oturan biri komşusunun hissesini alamıyor, tutar yüksek gelebiliyor. Biz diyoruz ki ilk ihaleyi hak sahipleri arasında yapıp, karara katılmayanların hissesini satalım. Alan çıkmazsa bu defa 3. kişilere bu imkânı sunalım. Böylece dönüşümün kilitlendiği yerlerde sürecin önü açılsın. Yapılan iş kentsel dönüşüme finansör bulmak” ifadelerini kullandı.


TESPİT KOMİSYONU

Tüm vatandaşların haklarının korunduğu bir işleyiş olduğunu sözlerine ekleyen Gürgen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın her aşamada denetleme görevi üstendiğini ifade etti. Satışı yapılacak arsa paylarının rayiç değerini tespit etmek ve satışı işlemini yapmak için Bedel Tespiti Komisyonu ile Satış Komisyonu’nun yetkili olacağını belirten Vedad Gürgen, “Rayiç değer, maliklerce Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı olarak faaliyet gösteren lisanslı değerleme kuruluşlarına tespit ettirilecek. Sonrasında bu rapor da dikkate alınarak ihale başlangıç rakamı Bedel Tespiti Komisyonunca belirlenecek. Satışı yapılacak payın üzerinde ipotek ya da haciz olması satış işlemine engel teşkil etmeyecek. Öyle bir durum varsa satış işlemi sonrasında, satış bedelinin yatırıldığı banka hesabına malike ödeme yapılmaması için bloke konulacak. Durum ipotek, haciz ve intifa hakkı gibi hakların alacaklısına veya mahkemeye bildirilecek” şeklinde konuştu. Yapılacak ihalelerin ilçe belediyeleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından duyurulacağını kaydeden Gürgen, hisse alımı yapan 3. kişinin tüm sözleşme ve kararları kabul edip sürece dahil olacağını anlattı.


DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAK

Kentsel dönüşüm yönetmeliğ kapsamında yapılan değişiklikle ilgili konuşan gayrimenkul alanında uzman Avukat Hikmet Güngör, şunları söyledi: “Bu adımla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dönüşüm sürecini hızlandırmış oldu. Geçmişte her ne kadar Hazine alır denilse de bunun örneği hiç olmadı. Yüzlerce proje bu nedenle beklemede. Şimdi güvendiği bir projeye yatırım yapmak isteyen yatırımcı gidip hisse alacak. Böylece hem o yatırımcı, hem de riskli evde oturan vatandaş kazanacak. Düzenleme dar ve orta gelirli vatandaşların yaşadığı bölgeler adına da önemli. Bu bölgede vatandaşın hisse alacak bütçesi olmadığı için çaresiz kalıyordu.”