Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Ekim 2017 yarın açıklanacak!

Gayrimenkul kira sözleşmesi Ekim ayı içerisinde yenilenecek kiralamalarda yapılacak zammı TÜİK açıklayacak. Kira artış oranları Ekim 2017 yarın açıklanacak..


Gayrimenkul kiralayan ve mal sahibi ile senelik kira sözleşmesi imzalayan kiracılar, dönem sonunda sözleşmenin yenilenmedi halinde, yenilenen sene için zamlı kira bedeli ödemekle mükellef oluyor.


Kanunen kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor.


Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira artış hesaplamalarında kullanılan oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Kira artış oranları Ekim 2017 yarın açıklanacak.


Eylül ayı zamları

TÜİK'in geçtiğimiz ay açıkladığı verilere göre Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,85 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,34 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,05 artış gösterdi.


Mevcut kira bedeli 1000 lira olan kiracının yeni dönem kira bedeli 1120,5 lira oldu.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com