Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artış oranları Nisan 2018 açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu bugün üretici fiyat endeksi oranlarını açıkladı. Buna göre, 2018 Nisan ayı kira artış oranları da belli oldu. Peki, Nisan ayında kiraya ne kadar zam gelecek?


Türkiye İstatistik Kurumu bugün üretici fiyat endeksi oranlarını açıkladı. Buna göre, 2018 Nisan ayı kira artış oranları da belli oldu.


Açıklanan ÜFE verilerine göre Nisan ayında konut sahipleri kiracılarına yüzde 15,35 oranında zam yapabilecek.


Kira zammı neye göre hesaplanıyor?


Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanuu gereğince, mesken ve işyerindeki kiracılara yapılan zam hesaplamaları farklı şekillerde hesaplanıyor. Meskendeki kiracıya kanunen ÜFE oranlarında zam yapılması zorunlu oluyor. Ancak bu zorunluluk işyeri kiralamalarında 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Bu süreçte mal sahipleri işyerindeki kiracılarıne sözleşmeye bağlı kalma şartı ile istedikleri oranlarda zam yapabiliyor. 


Nisan ayında kiraya ne kadar zam gelecek?


Kanunda yer almamasına karşın Yargıtay kararı gereğince, kira artış hesaplamalarında üretici fiyat endeksi oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. Ev sahipleri bu orandan yüksek bir oranda kiracısına zam yapamıyor.


Bugün (3 Nisan 2018) açıklanan TÜİK verilerine göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,54, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,29, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,28 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,35 artış gösterdi.Dolayısı ile meskendeki kiracıya bu ay yüzde 15,35 oranında zam yapılacak. 


Kira artışı hesaplama örneği

Mevcut kira: 1000 TL

Zam oranı: yüzde 15,35

Zam bedeli: 153,5 TL

Zamlı kira bedeli: 1153,5 TL
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com