Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artışı enflasyon oranı!

Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince, kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde artış yapılıyor. İşte kira artışı enflasyon oranı..


Kira artışı enflasyon oranı!


Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince, kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde artış yapılıyor. Kira artışı enflasyon oranına göre yapılıyor.


Kanunen; Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Şubat ayına ait TÜFE ve ÜFE oranları 3 Şubat'ta açıklandı;


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,50 artış gösterdi. (Konut kira artış hesaplamalarında on iki aylık ortalamalar kullanılıyor.)


TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,82, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,82, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,58 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,87 artış gerçekleşti.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com