Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artışı oranları Aralık 2015 nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki, 3 Aralık'ta açıklanan enflasyon oranlarına göre kira artışı oranları Aralık 2015 nasıl hesaplanır?


Kira artışı oranları Aralık 2015 nasıl hesaplanır?


Gayrimenkul kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Mesken ve işyerlerinde bu zam hesabı farklı şekilde yapılıyor.


Meskendeki kiracıya ÜFE oranları doğrultusunda zam yapılması gerekirken, işyeri kiracısına 2020 yılına kadar böyle bir sınırlama dahilinde zam yapılıyor. İşyeri sahibi kiracısına istediği oranda zam yapabiliyor.


ÜFE oranlarından TÜİK'e göre bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı hesaplamada kullanılması gerektiği öngörülüyor, Yargıtay'a göre ise on iki aylık ortalamaların hesaplamada kullanılması gerekiyor.


3 Aralık 2015 tarihinde açıklanan enflayon oranlarına göre Aralık ayında kira bedeline  yüzde 5,25 - yüzde 5,33 oranlarında zam yapılabilecek.


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,42 düştü


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,42 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,06 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,33 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,37 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,26 düşüş, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 3,69 düşüş ve su sektöründe yüzde 1,11 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık düşüş kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler; kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -7,21), elektrik, gaz üretim ve dağıtımı (yüzde -3,69), diğer mamul eşyalar (yüzde -3,68) alt sektörleridir. Buna karşılık tütün ürünleri (yüzde 4,64), ham petrol ve doğal gaz (yüzde 2,03) ve ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (yüzde 1,29) bir ay önceye göre endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.


Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık düşüş enerji mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Kasım ayında en yüksek aylık ve yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com