Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artışında hangi ÜFE?

Kira artışı ÜFE'ye göre yapılıyor. Ancak ÜFE'de dört ayrı oran açıklanıyor. Peki, kira artışında hangi ÜFE oranı kullanılır?


Kira artışında hangi ÜFE?


Ev ve işyeri kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Bu hüküm Borçlar Kanunu kapsamında yer alıyor. Söz konusu üretici fiyat endeksi oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor.


ÜFE; belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksine deniyor. ÜFE'de dört ayrı oran açıklanıyor.


Kira artışında hangi ÜFE oranının kullanılması gerektiği Borçlar Kanunu kapsamında açıklanmıyor. Peki, Kira artışında hangi ÜFE oranı kullanılır?


Bu konu ile ilgili olarak ilk yasal açıklama Türkiye İstatistik Kurumu'ndan gelmişti. TÜİK tarafından yayımlanan rehber gereğince kira artışının ÜFE oranlarından bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranında yapılması öngörülüyordu.


Ancak konu ile ilgili Yargıtay'ın aldığı karara göre, on iki aylık ortalamaların baz alınması gerekiyor. Bu konuda Yargıtay'ın vermiş olduğu karar belirleyici olup, meskendeki kiracıya ÜFE oranlarından on iki aylık ortalama değeri baz alınarak kira artışı uygulanıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com