Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira depozitosu hangi hesapta izlenir?

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahipleri kiracılarından güvence bedeli olarak depozito da isteyebiliyor. Peki, kira depozitosu hangi hesapta izlenir?


Kira sözleşmesi, gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında yapılan anlaşmaya istinaden imzalanıyor. Bu sözleşmede kiracının ödemekle yükümlü olduğu kira bedeli ve kiralama süresi belirtiliyor.


Kiracı, kira bedelini belirtilen tarihlerde ödemek ile mükellef oluyor. Ayrıca mal sahipleri kiracılarından güvence bedeli olarak depozito da isteyebiliyor.


Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamıyor.


Ancak bu bedelin bir hesaba yatırılması gerekiyor. Peki, kira depozitosu hangi hesapta izlenir?


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com