Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir beyannamesi için son 2 hafta!

Kira gelir vergisi beyannamesi 25 Mart'a kadar veriliyor. Buna göre, kira gelir beyannamesi için son 2 hafta bulunuyor..


Kira gelir vergisi beyan ve ödeme dönemi 1 Mart itibariyle başladı. Bu dönemde vergi mükellefi olan kimseler, 2015 yılında ev veya işyerini kiraya veren kimseler oluyor.


Kira gelir vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi için ödemelerden önce beyanname veriliyor.


Kira gelir vergisi beyannamesi 25 Mart'a kadar veriliyor. Buna göre, kira gelir beyannamesi için son 2 hafta bulunuyor. Mükelleflerin bu tarihe kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Aksi halde istisna indirimlerinden faydalanılamıyor.


Vergi ödemeleri ise en son 31 Mart'a kadar yapılıyor. İstisna sınırının altındaki gelirler için beyanname verilmediği gibi vergi de ödenmiyor.


Ne kadar vergi ödeneceği, beyanname sürecinde seçilecek gider yöntemine göre hesaplanıyor. Yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenen bedel vergi olarak ödeniyor. 


Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının (2015 yılı için istisna tutarı 3.600 TL) altında kira geliri elde etmeleri halinde vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırması ve beyanname vermesi gerekmiyor.

 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com