Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergilerinde istisna tutarları 2017!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz mallarını kiraya vererek gelir elde eden mal sahipleri vergi mükellefi oluyor. İşte kira gelir vergilerinde istisna tutarları 2017..


Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz mallarını kiraya vererek gelir elde eden mal sahipleri vergi mükellefi oluyor.


Buna göre 2017'deki vergi mükellefleri taşınmazını 2016'da kiraya verenler oluyor. Vergiyi her taşınmazını kiraya veren kimseler ödemiyor. Bir sene boyunca elde edilen gelirin belirlenen istisna sınırını aşması durumunda vergi ödeniyor. Bu sınırın altında gelir elde edenler vergiden muaf oluyor.


Yılda iki eşit taksit halinde ödenebilen kira gelir vergisinde istisna sınırları şu şekilde; 


Kira gelir vergisinde istisna tutarları 2017!

Kira gelir vergilerinde istisna tutarları mesken ve işyerlerinde farklılık gösteriyor. 2017 yılında uygulanacak istisna tutarları şu şekilde sıralanıyor:


-Meskenlerde 3.800 TL

-İşyerlerinde ise 30.000 TL.

 

Kira gelir vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Yukarıdaki istisna bedellerinden yüksek kira bedeli elde eden kimselerin 2017 yılında beyanname vererek kira gelir vergisi ödemeleri gerekiyor.  


Kira vergisi için 25 Mart'a kadar beyanname veriliyor. Bu beyanname, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi internet üzerinden online bir şekilde de verilebiliyor. Kira gelir vergisi beyannamesini internetten vermek isteyen kimseler Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname sistemine giriş yapıyor.


Kira Gelir Vergisi 

-Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

-Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

-Anlaşmalı bankalardan,

-Tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com