Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi başlıyor!

Kira gelir vergisini, taşınmazı olup da kiraya vererek gelir elde eden kimseler ödüyor. Kira gelir vergisi ödemeleri başlıyor..


Kira gelir vergisini, taşınmazı olup da kiraya vererek gelir elde eden kimseler ödüyor. Bu vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Kira gelir vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart itibariyle başlıyor.


Aynı zamanda kira geliri beyanname dönemi de 1 Mart'ta başlıyor. Beyanname dönemi 25 Mart'ta sona ererken, kira vergisi ödeme dönemi ise 31 Mart'ta sona eriyor.


Kira gelir vergisi için her sene istisna sınırı belirleniyor. Bu sınırın üstünde kira geliri elde eden kimseler vergi mükellefi oluyor. Ancak bu sınırın altındaki kira gelirleri için vergi ödemesi yapılmıyor.


2015 yılı boyunca elde edilen mesken kira geliri 3 bin 600 TL'den, işyeri kira geliri 29 bin TL'den yüksek olanlar kira gelir vergisi ödüyor. Düşük olanlar ise vergiden muaf oluyor.


Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebiliyor: Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç), Gerçek Gider Yöntemi.


Vergi için öncelikle beyanname verilmesi gerekiyor. Beyanname verilirken yukarıdaki yöntemlerden biri seçilebiliyor.


Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda, brüt kira geliri tutarından bazı giderlerin gerçek tutarları indirilebiliyor. Götürü gider yöntemini seçen mükellefler ise, kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın yüzde 25’i oranındaki götürü gideri gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebilirler. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com