Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi beyannamesi için son 1 hafta!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkul kiralamalarından elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor. Kira gelir vergisi beyannamesi için son 1 hafta kaldı..


Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkul kiralamalarından elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor. Kira gelir vergisini istisna sınırından yüksek geliri olan kimseler ödemek ile mükellef oluyor.


Bu vergi, için istisna sınırları da her sene yeniden belirleniyor. Kira gelir vergisini bu sene konutta 3 bin 600 TL'den, işyerinde ise 29 bin TL'den yüksek geliri olan kimseler ödüyor.


Kira gelir vergisi beyanı vergi dairesinden verilebildiği gibi, internet üzerinden de verilebiliyor. İnternetten kira beyanı verme işlemleri şu şekilde sıralanıyor:


İnternetten kira beyanı verme

Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılacaktır.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.


Kira gelir vergisi beyannamesi için son 1 hafta

Kira gelir vergisi beyannamesi en son 25 Mart'ta veriliyor. Buna göre mükelleflerin kira gelir vergisi beyannamesi için son 1 haftası bulunuyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com