Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira ödenmezse ne olur?

Kiralama süresi boyunca kiracılar, kullandıkları daire ya da işyeri için kira bedelini ödemekle yükümlü oluyor. Peki, kiracının kira bedelini ödemediğini düşünelim. Kira ödenmezse ne olur?


Kira ödenmezse ne olur?


Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme kira sözleşmesi oluyor.


Kiralama süresi boyunca kiracılar, kullandıkları daire ya da işyeri için kira bedelini ödemekle yükümlü oluyor.


Kiracı, aynı zamanda aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlü oluyor.


Peki, kiracının kira bedelini ödemediğini düşünelim. Kira ödenmezse ne olur? Kira bedelini ödemeyen kiracıya ne yapılır?


Kiracının temerrüdü

Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir.


Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com