Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira şerhi harcı 2016!

Kiracı ile mal sahibi arasında yapılan kira sözleşmesi, tapuya şerh edilebiliyor. Peki, şerh için ne kadar harç ödenir? Kira şerhi harcı 2016 ne kadar?


Kira şerhi harcı 2016!


Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Kiracı ile mal sahibi arasında yapılan bu kira sözleşmesi, tapuya şerh edilebiliyor. Böylece kiraya konu olan taşınmazın tapu kütüğünün şerhler sütununa kira sözleşmesi işlenmiş oluyor. 


Tapuya kira şerhinin işlenmesi için gerekli belgelerin temin edilmesi ve harcın ödenmesi gerekiyor. Kira şerhi için gerekli belgeler ve ödenecek harç bedelleri şu şekilde sıralanıyor;


Kira şerhi için gerekli belgeler

- Kiralanan yerin tapu senedi  

- Kira sözleşmesi

- Taraf/Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı,

- İşlem taraflarında temsilci sıfatıyla katılan var ise, temsile ilişkin belge.

- Kiracı ya da kiralayan taraflardan herhangi biri şirket ise şirket evrakları (Şirkete ait tapuda işlem yapmak için alınan yetki belgesi aslı, imza sirkülerinin aslı, vergi levhası fotokopisi)


Kira şerhi tapu harcı 2016..

2016 yılı harç tarifesine göre; adi veya hasılat kira mukavelelerinin tapu siciline şerhinde mukavele müddetine göre hesaplanacak kira toplamı ve mukavele mevcut değilse veya mukavelede müddet belirtilmemişse bir yıllık kira bedeli üzerinden Binde 6,83 oranında harç tahsil edilecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com